Xi’den Uluslararası Gıda Kayıplarını Azaltma Konferansı’na tebrik

rBABCmE7DqiAMguZAAAAAAAAAAA371.2048x1385.770x521.jpg

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün başlayan Uluslararası Gıda Kayıplarını Azaltma Konferansı’na tebrik mesajı gönderdi.

Xi mesajında, tahıl güvenliğinin insan varlığına ilişkin temel bir mesele olduğuna işaret ederek, gıda kayıplarının azaltılmasının tahıl güvenliğini güvence altına alacak önemli yollardan biri olduğunu vurguladı.

Xi, mevcut durumda COVID-19 salgınının küresel boyutta yayıldığını, tahıl güvenliğinin bazı tehditlerle karşı karşıya bulunduğunu ve ülkelerin gıda kayıplarını azaltmak amacıyla bir an önce harekete geçmesi gerektiğini ifade etti.

Uluslararası Gıda Kayıplarını Azaltma Konferansı’nın düzenlenmesi önerisinin Çin tarafından geçen yılki G20 Zirvesi’nde ileri sürüldüğünü anımsatan Xi, “Bütün tarafların konferans vesilesiyle işbirliği yürüterek, 2030 Yıllı Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi’ni hayata geçirmesini, sıfır açlık ve sıfır yoksulluk hedeflerine ulaşılması için katkılarda bulunmasını, küresel tahıl güvenliğini korumak ve insanlığın kader ortaklığı oluşumunu hızlandırmak için daha büyük katkılar sunmasını bekliyoruz.” dedi.

Uluslararası Gıda Kayıplarını Azaltma Konferansı, 9-11 Eylül günlerinde Çin’in Shandong eyaletinin merkezi Jinan kentinde düzenleniyor. Konferansın teması “Gıda Kayıplarını ve İsrafını Azaltarak, Küresel Tahıl Güvenliğini Sağlamak” olarak belirlendi.

Yorumlar

yorum