Xi’den 18. Çin-ASEAN Fuarı ile Çin-ASEAN Ticaret ve Yatırım Zirvesi’ne kutlama mesajı

rBABDGE6x_SAXOMOAAAAAAAAAAA644.600x443.jpg

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 18. Çin-ASEAN Fuarı ile Çin-ASEAN Ticaret ve Yatırım Zirvesi’ne kutlama mesajı gönderdi.

Xi mesajında, Çin ile ASEAN arasında diyalog ilişkisi kurulmasından bu yana geçen 30 yılda, iki taraf arasında her alanı kapsayan işbirliğinin sürekli derinleştirildiğini, iki tarafın birbirinin en büyük ticaret ortağı haline geldiğini kaydetti.

Xi, iki tarafın COVID-19 salgınıyla da birlikte mücadele ettiğini ve bunun kader ortaklığı ruhunu yansıttığını belirtti.

Geçen Kasım ayında 17. Çin-ASEAN Fuarı ile Çin-ASEAN Ticaret ve Yatırım Zirvesi’nin açılışında Çin ile ASEAN arasında daha sıkı kader ortaklığı oluşturulması için dört maddelik çağrı ortaya koyduğunu anımsatan Xi, bu çağrının ASEAN ülkeleri tarafından da desteklendiğini ve ilgili alanlardaki işbirliğinin ilerletilmekte olduğunu ifade etti.

Xi, Çin’in ASEAN ile stratejik karşılıklı güveni arttırmaya, salgınla mücadele, ticaret ve ekonomi alanlarında işbirliğini güçlendirmeye, Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması’nın (RCEP) bir an önce yürürlüğe girmesini sağlamaya hazır olduğunu vurguladı.

Xi son olarak, Çin’in ASEAN ile birlikte Kuşak ve Yol’un yüksek nitelikli inşasını hızlandırmanın yanı sıra, yüksek seviyeli stratejik ortaklık ilişkileri oluşturacağını ve bölgedeki olumlu gelişme eğilimini beraber koruyacağını sözlerine ekledi.

18. Çin-ASEAN Fuarı ile Çin-ASEAN Ticaret ve Yatırım Zirvesi, bugün Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi’nin merkezi Nanning kentinde başladı.

Yorumlar

yorum