Xi ve Biden görüştü

rBABDGGTDx6AfuSwAAAAAAAAAAA695.900x365.770x313.jpg

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve ABD Başkanı Joe Biden video konfernas yöntemiyle bir görüşme gerçekleştirdi. Xi ve Biden görüşmede, ikili ilişkiler ve iki tarafı ilgilendiren konular üzerinde görüş alışverişinde bulundu.

Xi görüşmede, “Çin ve ABD’nin kalkınma süreçleri kritik bir aşamadan geçmekte. İnsanlığın barındığı ‘küresel köyün’ de birçok tehditle karşı karşıya. Çin ile ABD, dünyanın en büyük iki ekonomisi ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri olarak, temas ve işbirliğini güçlendirmeli; kendi meseleleriyle ilgilenirken, uluslararası sorumluluklar da üstlenip, insanlığın barış ve kalkınma davalarını beraber hızlandırmalı. Bu, Çin ve ABD ile dünya halklarının ortak bir ülküsü olduğu gibi, Çin ile ABD liderlerinin de ortak bir görevidir.” diye konuştu.

Çin ile ABD’nin kalkınmasının hızlandırılması ve barışçıl bir uluslararası ortamın muhafaza edilmesi için Çin-ABD ilişkilerinin istikrarlı olmasına ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Xi, iki ülkenin birbirine saygı göstermesi, barış içinde bir arada yaşaması ve işbirliği yoluyla ortak kazanç gerçekleştirmesi gerektiğini kaydetti.

Xi, “Şahsınızla beraber, fikir birliğine varmak, harekete geçmek ve Çin-ABD ilişkilerinin ileriye doğru gelişmesini yönlendirmek için çaba harcamaya hazırım. Bu, iki ülke halkı için fayda sağlanmasının bir gerekliliğidir ve uluslararası toplumun beklentisine de uygundur.” dedi.

Joe Biden ise görüşmede, “Umarım diyaloğumuz geçmişte olduğu gibi samimi ve açık olur.”ifadesini kullandı.

Biden, “ABD ve Çin liderleri olarak, iki ülke arasındaki rekabetin kasıtlı ya da kasıtsız şekilde çatışmaya neden olmamasını sağlama sorumluluğumuzun bulunduğu kanısındayım.” dedi.

Biden, “Bana kalırsa, fikir birliğini yeniden inşa etmemiz gerekir. Aramızdaki anlaşmazlıkları açık ve dürüst bir şekilde ele almalıyız. Başta iklim değişikliği olmak üzere, önemli küresel konularda ortak çıkarları ilgilendiren meselelerde birlikte çalışmalıyız.” diye konuştu.

Biden, ikili ilişkilerin sadece iki ülkeye değil, tüm dünyaya büyük etkiler getirdiğine işaret etti.

Yorumlar

yorum