Xi: Uluslararası bilim ve teknoloji işbirliği güçlendirilmeli

rBABC2FNy2qABGjEAAAAAAAAAAA100.5704x3563.770x481-1.jpg

2021 Zhongguancun Forumu bugün Beijing’de açıldı. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping video konferans yoluyla foruma bir tebrik mesajı gönderdi.

Xi Jinping tebrik mesajında, dünyanın bir yüzyılda ender rastlanacak bir değişimden geçtiği, COVID-19 salgınının yayıldığı, küresel ekonomik toparlanmanın ciddi meydan okumalarla karşı karşıya bulunduğu günümüzde, tüm dünya ülkelerinin bilimsel ve teknolojik işbirliğini güçlendirmeleri, bilimsel inovasyona dayanarak önemli küresel sorunları birlikte çözmeleri ve insanlığın barışı ve gelişmesini el birliğiyle hızlandırmaları gerektiğini belirtti.

Xi Jinping, bilimsel ve teknolojik gelişme için küresel bir vizyona sahip olunması, çağın nabzının tutulması ve yeni yaşam ve üretim gereksinimlerine göre hareket edilmesinin önemine vurgu yaptı.

Çin’in bilimsel inovasyona büyük önem verdiğine işaret eden Xi Jinping, bu alanda küresel işbirliğine aktif şekilde katılacaklarını, bilimsel yönetişimi geliştireceklerini ve insanlığa daha büyük mutluluk getireceklerini söyledi.

Teması “Zekâ, Sağlık ve Karbon Nötrlük” olarak belirlenen 2021 Zhongguancun Forumu, Çin Bilim ve Teknoloji Bakanlığı, Çin Bilimler Akademisi, Çin Bilim ve Teknoloji Derneği ve Beijing Belediyesi tarafından ortaklaşa düzenleniyor.

Yorumlar

yorum