Xi küresel ticaret düzenine uyma sözünü yineledi

jinping-reuters-story-647_100617121542.jpg

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, ABD ile süren ticaret savaşını bitirecek anlaşmanın ilk aşamasının imzalanmasına yaklaşılırken ekonomik açıklık ve küresel ticaret düzenine yönelik taahhütlerini yineledi.

Xi, Salı günü sabah saatlerinde Şangay’da yaptığı konuşmasında, “Çin ithalata çok daha büyük önem verecek. Düşük tarifeler ve kurumsal işlem maliyetine devam edeceğiz. Biz insanlığın ortak malını ilk etapta hepimizin çıkarına kullanmayı kendi çıkarlarımıza göre kullanmaktan üstün tutuyoruz” dedi.

Xi’nin yorumları ABD’nin kendisini Dünya Ticaret Organizasyonu’nun dahil olduğu bazı kurumlardan çektiği bir zamanda, Çin’in kendisini küresel çok taraflı anlaşmaların lideri yapmak konusundaki çabalarıyla tutarlı bir tavır sergiledi.

Xi aynı zamanda, Trump yönetiminin korumacılık suçlamalarına da karşı bir duruş sergileyerek ‘Çin’in dünyaya kapılarını daha fazla açacağını’ belirtti.

Hükümet yerli tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılamanın bir yolun olarak ithalatı vurguladı. Aynı zamanda,  ithalat artışı Çin’in özellikle ABD’yle olan ticaret açığını azaltmak istediği yönündeki iddiaları güçlendirdi.

2018’de Xi Çin’in ithalatının gelecek 15 yılda 30 trilyon doların üzerinde olacağını tahmin etmişti. Nitekim ithalat bu yılın hemen her ayında yıllık bazda daraldı.  2018 Eylül ayına kıyasla Buv Eylül’de ithalat dolar bazında yüzde 5 geriledi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum