Xi Jinping’in Guangxi gezisi, Çin’in ilerleme adımlarını sağlamlaştırdı

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, en son gerçekleştirdiği üç günlük incelemelerde Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi’ndeki Guilin, Liuzhou ve Nanning kentlerini ziyaret etti. Xi, yerel kalkınmayı ve inşayı teşvik ederken, “Çin yönetişimine” dair konular üzerinde düşündü.

Küresel salgın hala devam ediyor, zorluklar ve baskılar hiç durmadı, “14. Beş Yıllık Plan” daha yeni başlıyor. Tüm bu karmaşık durumlarda, Çin hala sağlam adımlar atmaktadır.

Guangxi bölgesinin kuzeyindeki Maozhushan köyüne incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Xi, halkın mutlu yaşama kavuşturulmasının bir ülkenin en önemli sorumluğunu olduğunu söyledi.

Maozhushan köylülerini zenginleştiren üzüm endüstrisini teşvik etmeden, Liuzhou Salyangoz Pirinç Eriştesi endüstrisini övgüyle değerlendirmeye kadar, Guilin Xiangbishan Parkı’nda yaşama elverişli bir ortamın oluşturulması arzusunu dile getirmekten, kamyon şoförlerinin, kuryelerin ve paket teslimat yapan personelin meşru hak ve çıkarlarının korunması önerisinde bulunmaya kadar, tüm bunlar,  Xi’nin “halkın mutlu yaşama kavuşturulmasının bir ülkenin en önemli sorumluluğu” ifadesini canlı bir şekilde açıkladı.

Guilin kentinin Quanzhou ilçesindeki Maozhushan köyü içindeki üzün bahçesi

Yoksulluğun azaltılmasında kimse geride kalmayacak

Geçen yıl Haziran ayında, Xi Jinping Ningxia Hui Özerk Bölgesi’nde incelemelerde bulunurken, şunları söyledi: “Orta halli refah toplumunun kapsamlı bir şekilde inşa edilmesi, yoksulluğun azaltılması veya modernizasyon sürecinde, hiçbir etnik grubu geride kalmayacak. Tüm etnik gruplar büyük bir ailede yaşıyor ve el ele durmalıdır.”

Çin, sekiz yılda 100 milyon insanı mutlak yoksulluktan kurtardı ve yoksullukla mücadelede nihai zafer kazandı. 50 milyondan fazla nüfusa sahip olan Guangxi’de 6,3 milyondan fazla insan yoksulluktan başarıyla kurtarıldı. Bu nedenle Xi Jinping, Guangxi’deki incelemelerde “Çin’deki 56 etnik grubun tümü yoksulluktan kurtuldu, verdiğimiz sözü yerine getirdik” diye söyledi.

Zhuang etnik grubuna özgün şarkı festivaline katılan oyuncular

Karbon nötr ulusal genel düzenlemelere dahil edilecek

Guangxi gezisinden önce Xi Jinping, ulusalararası iklim zirvesine katılarak Çin’in 2030’dan önce karbon salımında zirve yapma ve 2060’a kadar “karbon nötr olma” kararlılığını yineledi.

Bu taahhüdün ilk kez geçen yıl Eylül ayında yapılmasından bu yana, Çin tüm hızıyla hareket ederek karbon salımınında zirve yapma ve karbon nötr olmayı ekolojik medeniyet inşasının genel düzenlemesine dahil etti.

Guangxi bölgesi de “güçlü bir ekolojik uygarlık bölgesi”ne doğru ilerlemektedir. Kapsamlı bir şekilde temizlenen ve düzeltilen Lijiang nehri havzasındaki elverişli ekolojik ortam aynı zamanda yerel turizmin hızlı gelişimini teşvik ederek iyi bir ekonomik verimliliği sağlamaktadır.

Xi’nin Guangxi gezisinde ortaya koyduğu karbon salımınında zirve yapma ve karbon nötr olmanın ekolojik medeniyet inşasının genel düzenlemesine dahil edilmesi planı,  geniş ve derin bir ekonomik ve sosyal sistemik değişimi ortaya getirecek.

Guangxi eyaletinin Guilin kentinde 12 doğal rezerv bölgesi bulunmaktadır, orman örtüsü oranı % 70’in üzerine çıkmıştır.

Yorumlar

yorum