Xi Jinping’in ekolojik medeniyet düşüncesi dünyaya uyum ve güzellik katıyor

rBABDGFj5HuAVRu9AAAAAAAAAAA950.2048x1364.770x513.jpg

Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi 15. Taraflar Konferansı Liderler Zirvesi, 11-15 Ekim günlerinde Çin’in güneybatısındaki Yunnan eyaletinin merkezi Kunming kentinde düzenleniyor. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in yarın zirveye video konferans yöntemiyle katılarak konuşma yapacağı açıklandı.

Xi Jinping’in ekolojik medeniyet düşüncesi dünyaya uyum ve güzellik katıyor_fororder_VCG111326659705

Dünyanın en zengin biyolojik çeşitliliğe sahip ülkelerinden biri olan Çin’de karasal ortamda yaşayan omurgalı hayvanların sayısı 2 bin 900’i aşkın durumda. Çin bu konuda dünyanın yüzde 10’unu oluşturuyor. 36 binden fazla bitki türüyle de Çin, dünyada üçüncü sırada bulunuyor.

Çin’de biyolojik çeşitliliğin korunmasına verilen önemi her fırsatta vurgulayan Xi Jinping, “Doğayı ve ekolojik çevreyi gözlerimizi koruduğumuz gibi korumalı, insanlık ve doğanın uyum içinde var olmasına imkan tanıyan yeni gelişme modelleri takip etmeliyiz.”, “İnsanlığın refahını belirleyen biyolojik çeşitlilik, yaşam ve gelişmenin kritik temelidir.” mesajlarını verdi.

Xi Jinping’in ekolojik medeniyet düşüncesi dünyaya uyum ve güzellik katıyor_fororder_VCG211337870713.JPG

Çin’de ormanlık alanların yüz ölçümü son 30 senedir artış eğilimi gösteriyor, karasal ekolojik sistemin yüzde 90’ı ve nesli tükenme tehlikesi altındaki vahşi hayvan türlerinin yüzde 70’i etkili bir şekilde korunuyor. 1956 yılında Çin’de ilk doğa koruma alanı kuruldu. O tarihten beri ülke arazilerinin yüzde 18’ini kaplayan on binden fazla doğal koruma alanı açıldı. Başta pandalar olmak üzere nesli tükenmekte olan 10 tür yaşamaya devam ediyor. nadir bulunan ve tükenmekte olan 60’ten fazla canlı türlerinin üremesi de başarıyla sürüyor.

Xi Jinping’in ekolojik medeniyet düşüncesi dünyaya uyum ve güzellik katıyor_fororder_VCG211191641551

Beklenmedik bir anda ortaya çıkan COVID-19 pandemisi küresel ekolojik koruma çalışmalarına yeni meydan okumalar getirdi. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping söz konusu meydan okumaları göğüslemek için, “Salgın küresel ekonomik ve toplumsal gelişmeye büyük darbe indirdi. Dolayısıyla uzun vadeli perspektifle yeşil, kapsayıcı ve sürdürülebilir kalkınmada ısrar etmeliyiz.” önerisinde bulundu.

Ekolojik koruma, tüm dünya ülkelerinin katılımı ve koordinasyonunu gerektiriyor. Xi Jinping, “Merkezinde BM’nin yer aldığı uluslararası sistemi ve uluslararası kuralların otoritesini korumalıyız. Küresel çevre yönetişim düzeyini yükseltmeliyiz.” dedi.

 

Xi Jinping’in ekolojik medeniyet düşüncesi dünyaya uyum ve güzellik katıyor_fororder_VCG41566384647

BM Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi’ne en erken imza atan ülkelerden biri olarak Çin, biyolojik çeşitliliğin korunmasına büyük önem veriyor. Bu kapsamda Çin Biyolojik Çeşitliliği Koruma Stratejisi ve Eylem Planı 2011-2030 ile BM Biyolojik Çeşitliliğin Korunmasına Dair On Yıllık Çin Eylem Planı hayata geçirildi. Diğer yandan, Çin’in önerisi üzerine tesis edilen Kuşak ve Yol Yeşil Kalkınma İtfifakı çerçevesinde de Çin ve yüzden fazla ülke arasında çevreyi koruma ve biyolojik çeşitlilik konulu temaslar gerçekleştirildi.

Xi Jinping’in ekolojik medeniyet düşüncesi dünyaya uyum ve güzellik katıyor_fororder_VCG211320404655

Yorumlar

yorum