Xi Jinping’in BFA açılış konuşmasından öne çıkanlar

Bo’ao Asya Forumu (BFA) 2021 Yıllık Toplantısı açılış töreni dün Çin’in Hainan eyaletine bağlı Bo’ao kasabasında gerçekleştirildi. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping video konferans yoluyla törene katılarak bir konuşma yaptı.

Xi Jinping’in açılış konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

-Asya ailesinin önemli bir üyesi olarak Çin, reformu ve dış açılma girişimlerini sürekli olarak derinleştiriyor, bölgesel işbirliğini aktif olarak hızlandırıyor. Çin, Asya ile beraber ilerliyor ve dünya ile birlikte gelişiyor

-Zorlukların yanı sıra umutlarla da dolu bir çağdayız.

-İnsan toplumu nereye gitmeli? Gelecek nesiller için nasıl bir gelecek yaratmalıyız? Bu hayati sorunun cevabı şu: İnsanlığın ortak çıkarlarından yola çıkmalı ve sorumlu bir tavırla akıllıca seçimler yapmalıyız.

-Bir veya birkaç ülke tarafından belirlenen kurallar diğerlerine dayatılamaz ve tek bir ülkenin getirdiği tek taraflılık tüm dünyanın ritmi haline getirilemez.

-Dünyanın zorbalığa değil adalete ihtiyacı var. Büyük bir ülke, büyük bir ülke gibi davranıp daha fazla sorumluluk üstlenmelidir.

-“Duvar örme” ve “ayrıştırma” eğilimleri ekonomi ve piyasa kurallarına aykırıdır ve herkese zarar getirecektir.

-COVID-19 salgını yaşayan tüm ülkelerin insanları, Soğuk Savaş zihniyeti ve sıfır toplamlı oyundan vazgeçilmesinin önemini, her türlü “yeni soğuk savaş” ve ideolojik çatışmaya karşı çıkılması gerektiğini daha net bir şekilde anlamışlardır.

-Ülkeler arasındaki ilişkiler eşitlik, karşılıklı saygı ve güven temelinde kurulmalıdır. Diğer ülkelere küstahça talimat vermek ve o ülkelerin iç işlerine müdahale etmek kabul edilemez.

-Kuşak ve Yol, tek bir tarafa özel bir yol değildir, herkesin el ele ilerleyebileceği güneşli bir “cadde”dir.

-Çin, dünya barışının inşacısı, küresel kalkınmanın katkıcısı ve uluslararası düzenin savunucusu olmaya devam edecektir.

-Ne kadar gelişirse gelişsin, Çin asla hegemonya, yayılma ve etki alanını genişletme arayışı içinde olmayacak veya silahlanma yarışına girmeyecektir.

Yorumlar

yorum