Xi Jinping’in alıntıları, Asya-Pasifik işbirliğine ışık tutuyor

rBABDGGNFX6AYc7AAAAAAAAAAAA212.900x585.770x501.jpg

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün Asya-Pasifik İşbirliği Örgütü (APEC) CEO Zirvesi’nde konuşma yaptı.

Xi konuşmasında Çince bir deyişi alıntıladı: Başarıya ulaşmanın şartı sağlam bir temel üzerinde yürümektir. Xi Jinping, “Piyasanın tüm aktörlerine eşit muamele göstereceğiz; birleşik, açık ve düzenli bir rekabetçi piyasa sistemi yaratacağız. Bu, Çin’in uzun vadeli ekonomik kalkınması için sağlam bir temel oluşturmamızı sağlayacak ve hem Asya-Pasifik’teki hem de dünya genelindeki iş dünyasının Çin’e yatırımlarını tetikleyecek.” diye konuştu.

Xi Jinping’in alıntıları, Asya-Pasifik işbirliğine ışık tutuyor_fororder_XxjhmeE007031_20211111_CBMFN0A001

Xi Jinping 2013 yılından itibaren katıldığı APEC zirvelerinde, Çin’in Asya-Pasifik bölgesinin ortak refahına dair planlarını çeşitli deyişleri alıntılayarak dile getirdi. Xi’nin bu alıntılarından bazıları şöyle:

Xi Jinping’in alıntıları, Asya-Pasifik işbirliğine ışık tutuyor_fororder_XxjhmeE007031_20211111_CBMFN0A002

“Yamaca beraber tırmanalım, engelleri birlikte aşalım”

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping 20 Kasım 2020 tarihindeki 27. APEC CEO Zirvesi’nde “Malezya’da ünlü bir söz vardır: Yamaca beraber tırmanalım, engelleri birlikte aşalım. Bu, Asya Pasifik ailesinin ruhudur. Salgın, meydan okumaların yalnız dayanışma ve işbirliği ile üstesinden gelinebileceğini tekrar tasdik etti.” ifadelerini kullandı.

Xi Jinping’in alıntıları, Asya-Pasifik işbirliğine ışık tutuyor_fororder_XxjwshE007013_20211111_CBMFN0A001

“Dağlar ve nehirler geçit vermezken, ağaçlar ve çiçeklerle dolu bir köy göründü”

7 Ekim 2013 gününde Xi Jinping, katıldığı APEC zirvesinde “Asya Pasifik bölgesi her zaman dünya ekonomisi için önemli bir büyüme motoru olmuştur. Küresel ekonomide durgunluk mevcutken, Asya Pasifik bölgesinin inovasyonda liderlik etmesi, beraber kalkınması ve çıkarlarını kenetlemesi gerekir. Ancak bu şekilde, Asya Pasifik ekonomisi dünya ekonomisinde öncü rol oynayabilir.” diye konuştu.

İrade yoksunluğundan daha büyük zorluk yoktur

19 Kasım 2016 tarihinde APEC zirvesinde konuşma yapan Xi Jinping, şu alıntıları kullanmıştı:

“Asya Pasifik bölgesinin her adımı, reform ve inovasyon temelinde atılacak. Reform ve inovasyon hem iyi hem de zor bir meseledir. Bu noktada Çin’in eski bir deyişini aktarmak istiyorum: Bir işin zorluğu veya kolaylığı, o işi yapanın iradesine bağlıdır. Latin Amerika’dan da şöyle bir deyiş vardır: İradenin yoksunluğundan daha büyük zorluk yoktur.”

Yorumlar

yorum