Xi Jinping, yeniden Çin Devlet Başkanı Seçildi – Xi Jinping Kimdir ?

20180317140434644_80828.jpg

Xi Jinping, bu sabah başlayan 13. Çin Ulusal Halk Meclisi 1. Toplantısı kapsamındaki beşinci genel toplantıda yapılan oylamada tekrar Çin Halk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı ve Merkezi Askeri Komisyonu Başkanlığı’na seçildi.

13. Çin Ulusal Halk Meclisi Daimi Komitesi Başkanlığı’na Li Zhanshu, Çin Halk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcılığı’na ise Wang Qishan geldi.

Toplantıdan sonra yeni liderler Anayasa’ya bağlılık yemini ettiler. Yemin töreni, ilk kez yıllık meclis toplantıları sırasında gerçekleştirildi.

Çin’in Mao Zedong’dan beri en güçlü lideri olan Xi Jinping 2. bir beş yıllık başkanlık dönemi, 17 Mart Cumartesi günü, Ulusal Halk Kongresi (UHK) tarafından oylandı.
Xi Jinping Kimdir ?

Komünist Parti devrimcilerinden olup bir ara başbakan yardımcılığı da yapmış olan Xi Zhongxun’un oğlu Xi Jinping, partide ve yönetimde üst görevlere tırmanmak için yıllar boyu emek verdi, çaba harcadı. Ancak 2012’de partinin başına geldiğinden bu yana iktidarını son derecede hızla pekiştirdi.

Bu çerçevede geçen hafta, 1982 yılında getirilen ve başkanlığı 2 dönemle sınırlayan anayasaa maddesi kaldırıldı. Parlamentodan geçirilen bu anayasa değişikliği, böylece Xi’ye 2. dönemden sonra da başkanlığa devam etme olanağı sağlıyor.

1953 doğumlu Xi, dünyaya üst düzey resmi bir kişiliğin oğlu olarak geldi ve Çin Komünist Partisi (ÇKP) elitleri arasında büyüdü.  1974’te 21 yaşındayken ÇKP Gençlik Örgütü’ne katıldı. Daha sonra Tsinghua Üniversitesi’nde kimya mühendisliği eğitimi gördü.

Mao’nun ölümünden sonra iktidara gelen Hua Guofeng’i Deng Xiaoping izledi. Xi, 2007 yılında, Merkez Komitesi tarafından en üst yönetim kurumu olan Politbüro Daimi Komitesi’ne terfi ettirildi. Hükümet ve parti tarafından Fujian, Zhejiang ve Şanghay’a kritik görevler için gönderildi. Xi başarıları dolayısıyla dönemin Başkanı Hu Jintao’nun halefi olarak gösterildi.

UHK, 2008’de Xi’yi Başkan yardımcılığına getirdi. 2012’de ÇKP Genel Sekreteri ve Merkez Askeri Komisyon Başkanı oldu. Yetkileri çerçevesinde Çin’in en kapsamlı yolsuzlukla mücadele kampanyasını lanse etti.

2013 Mart ayında UHK Xi’yi Başkan olarak seçti. Bu görevde başarılı bir performans gösterdiği biliniyor. 2017 sonunda düzenlenen ÇKP 19. Ulusal Kongresi, Xi’nin “Çağımızda Çin’e özgü sosyalizme ilişkin görüşleri”ni parti tüzüğüne geçirdi. Bu, Mao’dan sonra bir 2. liderinin sözlerinin hayattayken “anayasaya” işlenmesi anlamına geliyordu.

İlk dönemi boyunca Çin’i ekonomik olarak güçlendiren ve küresel bir siyasal aktör konumuna getiren Xi, UHK tarafından 17 Mart’ta 2. dönemde Başkanlık görevine getirildi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum