Xi Jinping, Xinhai Devrimi’ni anma töreninde konuştu

rBABCmFhQjCAV13dAAAAAAAAAAA764.900x607.770x520.jpg

Xinhai Devrimi’nin 110. yıldönümü dolayısıyla bugün başkent Beijing’deki Büyük Halk Salonu’nda bir tören düzenlendi.

Çin Cumhurbaşkanı, Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Genel Sekreteri ve ÇKP Merkezi Askeri Komisyonu Başkanı Xi Jinping, törende önemli bir konuşma yaptı.

110 yıl önce Sun Yat-sen’in liderliğindeki devrimciler 1911 Devrimi adıyla da bilinen Xinhai Devrimi’ni başlatarak, Qing Hanedanı’nı devirdi. Xinhai Devrimi’yle Çin’de binlerce yıllık süren mutlak monarşi sona ererken, demokratik ve cumhuriyetçi bir anlayış yayıldı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, törende yaptığı konuşmada, Xinhai Devrimi ile Çin halkının ve Çinli öncülerin ulusun bağımsızlığına ve kurtuluşuna giden büyük ve çetin yolculuğu başlattığını söyledi.

Xi, ÇKP’nin Sun Yat-sen’in devrim davasının en kararlı destekçisi ve en sadık varisi olduğunu vurguladı.

Xi, ÇKP’nin iktidara gelmesinin, tarihin ve halkın seçimi olduğunu, Çin’deki farklı etnik grupların çıkarlarını ve kaderini yakından ilgilendirdiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Xi, Çin’in refahını hedefleyen yeni yolculukta ÇKP’nin bilime, demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne dayalı yönetimin niteliğini yükselterek, kendisini iyileştirme ve düzeltme gücünü artıracağını dile getirdi.

Çin ulusunun büyük yeniden canlanmasının gerçekleştirilmesi için en kritik sorunun hangi yolun seçileceği olduğuna işaret eden Xi, Çin’e özgü sosyalizm yolunun tek doğru yol olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Xi, Çin’in reform ve dışa açılma politikasını tam anlamıyla yerine getirmesini ve ortak refaha kavuşulmasını hızlandırması gerektiğini belirtti.

Çin’in kalkınmasının Çin halkının kendi çabalarına dayandığını kaydeden Xi Jinping, Çin ulusunun, her tür riskle mücadele ederek ülkenin egemenliğini, güvenliğini ve çıkarlarını kararlılıkla koruyacağını vurguladı.

Çin ulusunun genlerinde başka ülkeleri işgali veya hegemonyayı amaçlamanın bulunmadığına dikkat çeken Xi, Çin halkının tüm ülkelerin halklarının mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşamalarını ümit ettiğini açıkladı.

Xi Jinping, konuşmasında Taiwan sorununa da değindi.

Ülkenin zayıf olduğu bir dönemde ortaya çıkan Taiwan sorununun ulusun kalkınmasıyla birlikte çözüleceğine dikkat çeken Xi, vatanın yeniden birleşme hedefine kesinlikle ulaşılacağını belirtti.

Vatanın barışçı yolla yeniden birleşmesinin, Taiwanlılar dâhil olmak üzere tüm Çinlilerin ortak çıkarına uygun olduğuna işaret eden Xi, “Barışçı Birleşme” ve “Bir Ülke İki Sistem” kurallarını izleyerek Taiwan Boğazı’nın iki yakası arasındaki ilişkileri geliştireceklerini kaydetti.

Xi, Taiwan sorununun Çin’in iç işi olduğunu, soruna dış müdahalenin kabul edilemeyeceğini belirtti.

Yorumlar

yorum