Xi Jinping ve Juncao teknolojisinin hikayesi

rBABC2FruLWAbnVDAAAAAAAAAAA850.1023x682.770x514.jpg

17 Ekim hem dünyada hem de Çin’de yoksullukla mücadele günü. Son günlerde Çin’de yoksullukla mücadele konulu ‘Shan Hai Qin’ adlı dizi izleyicilerin büyük beğenisini kazandı. Dizide Juncao teknolojisini geliştiren Lin Zhanxi’nin hikayesi anlatılıyor.

Lin Zhanxi 1983 yılında Juncao adı verilen bir tür yenilebilir mantar yetiştirme teknolojisini geliştirdi. Kelime anlamı “mantar” ve “ot” olan Juncao, mantar yetiştirmede kültür alt maddesi olarak kullanılan bir tür otsu bitkiye verilen addır. Juncao teknolojisi, dünya genelinde yenilebilir mantar yetiştirme sürecinde ormanlara verilen zararı durdurdu. Besin değeri yüksek olan Juncao, kümes ve çiftlik hayvanlarının yetiştirilmesinde de kullanılıyor.

Xi Jinping ve Juncao teknolojisinin hikayesi_fororder_781756231

Çin’in bu teknolojisi, gelişmekte olan ülkelerin sürdürülebilir kalkınmasına yardımcı oldu. 1997 yılında Papua Yeni Gine’nin Doğu Highlands eyaletinin talebi üzerine Çinli uzmanlar, eyaletin Lufa bölgesinde Juncao Teknolojisi Pilot Bölgesi’ni kurdu. 2000 yılında Fujian eyaleti yerel hükümet başkanı olan Xi Jinping, Fujian eyaletinin Doğu Highlands ile işbirliğini ilerletti.

Papua Yeni Gine’nin Doğu Highlands Valisi Peter Numu, “Juncao Çin’in bize bir hediyesi, yerel halkı yoksulluktan kurtarıp zenginleştirdi.” dedi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Doğu Highlands eyaletindeki Juncao projesinin bugüne kadar sürdürülmesi ve sosyal ve ekonomik kalkınmada olumlu neticelerin elde edilmesinden büyük mutluluk duyduğunu kaydetti. Xi, Juncao teknolojisinin Çin ile Papua Yeni Gine arasındaki ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayan bir destan olduğuna dikkat çekti.

Xi Jinping ve Juncao teknolojisinin hikayesi_fororder_2006763343

Juncao teknolojisi dünyanın 106’dan fazla ülke ve bölgesinde tanıtıldı. Söz konusu teknoloji farklı ülkelerin yoksulluk, erozyon ve çölleşme gibi sorunlarına etkili çözüm getirdi. Juncao, Çin halkı arasında “Çin otu” ve “mutluluk otu” olarak adlandırılıyor.

Yorumlar

yorum