Xi Jinping ve Joe Biden telefonda görüştü

rBABCmE60-CAdkq8AAAAAAAAAAA736.2048x1280.770x482.jpg

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile ABD Başkanı Joe Biden telefon görüşmesi yaparak, ikili ilişkileri ve her iki tarafı ilgilendiren sorunları ele aldı.

Xi görüşmede, ABD’nin bir süredir uyguladığı Çin politikasının ikili ilişkilerde ciddi zorluklar doğurduğunu ve bu durumun iki ülke halklarının temel çıkarları ile dünya ülkelerinin ortak çıkarlarına uygun olmadığını söyledi.

Çin’in en büyük gelişen ülke, ABD’nin ise en büyük gelişmiş ülke olduğuna işaret eden Xi, Çin ile ABD’nin ikili ilişkileri ele alma şeklinin, dünyanın kaderini etkilediğini vurguladı. Xi konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Çin ve ABD’nin işbirliği yapması, iki ülke ve bütün dünya için fayda doğuracaktır; ancak Çin ve ABD’nin zıtlaşmasından, iki ülke ve bütün dünya zarar görecektir.”

Çin ile ABD arasındaki ilişkilerde önemli bir dönüm noktası olan 1971 yılından bu yana, iki ülkenin el ele vererek işbirliği yürüttüğüne ve bütün dünya ülkeleri için somut fayda yarattığına dikkat çeken Xi, “Şu an, uluslararası toplum birçok zorlukla karşı karşıya. Bu bağlamda Çin ve ABD, kapsayıcı ve sorumlu bir tavır gösterip, ikili ilişkilerin istikrarlı gelişme yörüngesine bir an önce dönmesini hızlandırarak, iki ülkenin ve dünyanın halklarına daha fazla fayda sağlamalı.” diye konuştu.

Çin’in iklim değişikliği sorunundaki tutumunu da açıklayan Xi, ülkesinin ekolojiye öncelik veren, yeşil ve düşük karbonlu bir kalkınma yolu izlemenin yanı sıra, kendi koşullarına uygun uluslararası sorumluluklar üstlendiğini vurguladı.

Xi son olarak, iki tarafın kaygılarına saygı gösterilmesi ve iki taraf arasındaki anlaşmazlıkların uygun şekilde kontrol edilmesi temelinde, Çin ile ABD’deki ilgili kuruluşların diyaloğu yoğunlaştırarak, iklim değişikliği, salgını önleme ve kontrol etme, ekonomik toparlanma gibi önemli uluslararası ve bölgesel sorunlardaki koordinasyon ve işbirliğini ilerletebileceğini, ayrıca işbirliği potansiyelini geliştirerek ikili ilişkilerin gelişimine daha fazla olumlu unsur ekleyebileceğini vurguladı.

ABD Başkanı Joe Biden ise, dünyanın hızlı bir değişim sürecinden geçtiğine işaret ederek, ABD-Çin ilişkisinin dünyanın en önemli ikili ilişkilerinden biri olduğuna ve iki ülkenin etkileşim şeklinin dünyanın geleceğini büyük ölçüde etkileyeceğine dikkat çekti.

İki ülkenin rekabet nedeniyle çatışmaya girmesinin bir nedeni bulunmadığının altını çizen Biden, ABD’nin hiçbir zaman Tek Çin politikasını değiştirme niyetinin olmadığını belirtti.

Biden, “ABD, Çin’le daha çok samimi iletişim ve yapıcı diyalog kurmaya, iki taraf arasında işbirliği yapılabilecek önemli ve öncelikli alanları belirlemeye, yanlış anlamalardan, yanlış değerlendirmelerden ve beklenmeyen çatışmalardan kaçınmaya ve ikili ilişkileri tekrar rayına oturtmaya hazır. ABD ayrıca, Çin’le iklim değişikliği gibi önemli konulardaki iletişim ile işbirliğini güçlendirmeyi bekliyor.” ifadelerini kullandı.

Görüşmede, Çin ile ABD liderleri arasında ikili ilişkiler ve önemli uluslararası sorunlar üzerinde yapılan iletişimin ikili ilişkilerin doğru yönde gelişmesi için son derece büyük önem taşıdığı görüşü vurgulandı ve çeşitli şekillerde düzenli temasların sürdürülmesi konusunda anlaşmaya varıldı.

Yorumlar

yorum