Xi Jinping ulusal birliği tarif etmek için hangi metaforları kullandı?

“Nar taneleri gibi sarılmak”, Çin Cumhurbaşkan Xi Jinping’in ulusal birlik için kullandığı canlı bir metafordur. Bu benzetme insanların kalplerinde derinlere kök salmıştır. Xi farklı vesilelerle defalarca bu sözü dile getirmişti.

Çin Komünist Partisi 18. Ulusal Kongresi’nden bu yana Xi Jinping, birçok kez etnik bölgelerde incelemelerde bulundu. Xi, bu yılın başından beri Guizhou ve Qinghai eyaletleri ile Guangxi ve Tibet özerk bölgesilerine incelemeler yapmak için gitti.

Bir ay önce Tibet’te incelemelerde bulunan Xi, “56 etnik grubumuz Çin ulusunun bir ortaklığını oluşturur. Birlikte çalıştığımız, ulusal birlik içinde bulunduğumuz, ÇKP’nin liderliğini takip ettiğimiz, Çin’e özgü sosyalizm yoluna bağlı kaldığımız sürece, Çin halkının büyük şahlanışı hedefine kesinlikle ulaşacağız.” diye vurguladı.

图片默认标题_fororder_birlik-1

23 Temmuz 2021’de Çin’in doğusundaki Zhejiang eyaletindeki Huzhou şehri ve Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nin batısındaki Kelpin ilçesi ortaklaşa “Nar Taneleri” adlı Gençlik ve Dostluk Yaz Kampı düzenledi. Fotoğrafta iki yerden gelen çocuklar eğlenceli oyunlar oynuyor.

Xi Jinping, 28 Mayıs 2014’te düzenlenen ÇKP Merkez Komitesi’nin Xinjiang çalışmalarıyla ilgili toplantısında, tüm etnik grupların birbirini anlayışla karşılaması, karşılıklı saygı göstermesi, birbirine hoşgörüyle davranması, birbirinden örnek alarak yardımlaşması, yani nar taneleri gibi sımsıkı birbirine sarılması gerektiğine dikkat çekti.
24 Mayıs 2016’da Heilongjiang eyaletinde gerçekleştirdiği incelemede,  Xi Jinping, her etnik grubun kalbinde bir yeri olduğunu dile getirdi. Tüm etnik gruplar nar taneleri gibi birbirine sımsıkı sarılarak Çin halkının büyük şahlanışını gerçekleştirme yolculuğunda dayanışma içinde birlikte gelişmeli.” dedi.

图片默认标题_fororder_birlik-2

“Nar Taneleri” adlı Gençlik ve Dostluk Yaz Kampı’nda çocuklar eğlenceli oyunlar oynuyor.

Xi, 18 Ekim 2017’de ÇKP 19. Ulusal Kongresi raporunda, Parti’nin etnik politikasının kapsamlı bir şekilde uygulanması, ulusal birlik ve ilerleme temalı eğitimin derinleştirilmesi, Çin ulusunun ortaklık anlayışının sağlamlaştırılması, tüm etnik grupların iletişim ve entegrasyonunun güçlendirilerek nar taneleri gibi birlikte refaha kavuşturulması gerektiğini vurguladı.

Xi Jinping, 15 Temmuz 2019’da İç Moğolistan Özerk Bölgesi’ndeki incelemeler sırasında, tüm etnik grupların Çin ulusunun gelişimini birlikte desteklemesi ve nar taneleri gibi birbirine sarılmaları gerektiğine dikkat çekti.

27 Eylül 2019’da Ulusal Birlik ve İlerleme Ödüllendirme Toplantısında konuşma yapan Xi Jinping, Parti’nin etnik teorisini ve etnik politikasını tam olarak uygulamamız, birlik içinde çaba gösterme, ortak refah ve kalkınma konusunda ısrar etmemiz gerektiğini belirtti. Xi, tüm etnik grupların nar taneleri gibi birbirine sarılmasına, Çin ulusunun daha kapsayıcı ve daha büyük kuvvete sahip bir ortaklık haline girmesine hız verilmesi gerektiğini kaydetti.

图片默认标题_fororder_birlik-3

Nar Taneleri” adlı Gençlik ve Dostluk Yaz Kampında gençler birlikte eğlenceli oyunlar oynuyor.

 

Xi Jinping, 8 Haziran 2021’de Qinghai eyaletindeki incelemeler sırasında, “Çin ulusunun büyük ailesinde, çeşitli etnik gruplar ancak nar taneleri gibi birbirine sarılarak kardeş gibi yardımlaşma içinde bulunmakla Çin halkının büyük şahlanışı rüyasını gerçekleştirebilir, böylece ulusal birlik ve ilerleme ‘çiçeği’ sonsuza kadar sürebilir.” diye konuştu.

Xi Jinping, Qinghai’de “nar taneleri” metaforunun kaynağını anlattı: “Uygur soydaşlarımız, nar taneleri gibi birbirimize sarılmamız gerektiğini söylediler. Bu ifade çok canlıdır. Tüm etnik gruplar işte nar taneleri gibi birbirine sımsıkı sarılmalıdır, hepimiz Çin ulusunun ortaklığının üyelerinden biriyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

图片默认标题_fororder_birlik-4

Nar Taneleri” adlı Gençlik ve Dostluk Yaz Kampı’nda öğrenciler Uygur geleneksel kıyafetleri içinde.

Xi Jinping, nar tanelerinin yanı sıra akkavak ağacını, gözü ve hayatı da metafor olarak kullanmıştı.

Xi Jinping, Haziran 2009’da incelemeler için Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nin Lopnur ilçesinin Daşi köyüne gitti. Xi, Eylül 2014’te Daşi köylülerine gönderdiği mektupta şöyle yazdı: “Mektubunuzu okuduktan sonra çok sevindim. Beş yıl önce Daşi köyüne geldiğimde sizlerle çok güzel bir sohbet gerçekleştirdim. Bunu hala taptaze hatırlıyorum ve sürekli sizleri düşünüyorum. Köy yöneticilerinin öncülüğünde son yıllarda köyde bir sürü değişimin olduğunu öğrendim. Tüm etnik gruplardan halkların kalpleri, çöldeki akkavak ağaçlarının kökleri gibi birbirine bağlıdır ve gittikçe daha güzel yaşama kavuştukları için çok sevinçliyim.”

10 Mart 2017’de Xi Jinping, 12. Çin Ulusal Halk Meclisi 5. Toplantısı kapsamındaki Xinjiang heyetinin oturumuna katılırken, Parti’nin etnik politikasının tam olarak yerine getirilmesi, her vatandaşın ulusal birliği kendi gözleri gibi koruması ve kendi yaşamı gibi aziz tutması gerektiğini vurguladı.

Yorumlar

yorum