Xi Jinping Trump’ı Çin’e davet etti

cin-abd-liderler-gorusmesi-davet.jpg

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, ABD’nin Florida Eyaleti’nde ABD Başkanı Donald Trump’la görüştü.

Çin-ABD ilişkilerinde kaydedilen tarihi ilerlemeleri takdirle değerlendiren iki lider, yeni bir başlangıçta Çin-ABD ilişkilerinin gelişimini hızlandırarak, iki halka ve dünya halklarına daha fazla fayda sağlamaları gerektiğini savundu.

Cumhurbaşkanı Xi, görüşmede yaptığı konuşmada, “Çin ve ABD’nin aralarındaki iyi ilişkileri koruması, iki ülkeye, iki halka ve tüm dünyaya yararlı olur” dedi.

İşbirliğinin, Çin ve ABD’nin tek seçenekleri olduğuna işaret eden Xi, ABD Başkanı Trump’ın da bu yıl Çin’i ziyaret etmesini beklediğini, çeşitli kanallarla yoğun teması koruyacaklarını söyledi.

Xi, ayrıca iki tarafın yeni kurulan diplomatik ve güvenlik diyalog, kapsamlı ekonomik diyalog, yasama ve internet güvenliğiyle ilgili diyalog, toplumsal ve kültürel diyalog dahil 4 üst düzey diyalog ve işbirliği mekanizmasını yeterince değerlendirmesi gerektiğini ifade etti.

Xi, ikili yatırım anlaşmalarıyla ilgili müzakere, çift yönlü yatırımın sağlıklı gelişmesi, altyapı tesisleri inşası ve enerji gibi alanlarda somut işbirliğini geliştirmeleri gerektiğini belirtti.

Önemli uluslararası ve bölgesel sorunlarda temas ve işbirliğini güçlendirmenin önemine işaret eden Xi, ilgili bölgesel sorunların çözümü için ortak çaba gösterilmesi gerektiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Xi, Birleşmiş Milletler, G20 ve APEC gibi çok taraflı mekanizmalar kapsamında Çin ile ABD arasında iletişim ve eşgüdümün pekiştirileceğini, bu sayede dünya barışı, refahı ve istikrarının ortaklaşa korunacağını sözlerine ekledi.     Çin Uluslararası Radyosu

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum