Xi Jinping, Macron’la bir araya geldi

news_0a62b5ac85d2e9e2dd6c918101906f09-750X422.jpg

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve eşi Peng Liyuan, dün akşam Shanghai’deki Yuyuan Parkı’nda Fransız mevkidaşı Emmanuel Macron ve eşi Brigitte Macron’la bir araya geldi.

Xi görüşmede, Shanghai’nin Çin’de gerçekleştirilen reform ve dışa açılma ile kalkınmanın bir sembolü olarak Çin ve dünya ülkeleri arasındaki ilişkilerde yakın çağda yaşanan değişiklikleri yansıttığını belirtti.

Xi, “Eşimle, sizi ve eşinizi Yuyuan’da ağırlamamızın nedeni Çin bahçelerinin güzelliğini ve Çin’in geleneksel kültürünü tanımanızı istememiz. İfade biçimleri farklı olsa da kültür ve sanat faaliyetleri insanlara aynı manevi deneyimleri yaşatır. Farklı kültürler uyum içinde bir arada yaşayabilir. Doğu ve Batı medeniyetlerinin temsilcileri olarak Çin ve Fransa da birbirine saygı göstermeli, iletişimde bulunmalı ve deneyimlerini birbiriyle paylaşmalı.” diye konuştu.

Emmanuel Macron ise, Cumhurbaşkanı Xi’nin 2. Çin Uluslararası İthalat Fuarı’nda yaptığı konuşmanın kendisinde derin izlenimler bıraktığına dikkat çekti. Macron, Çin’in dışa açılma uygulamalarını daha da genişleterek, uluslararası işbirliğini güçlendirme ve açık dünya ekonomisi oluşturma çabalarını takdirle karşıladıklarını ifade etti.

Fuarın başarılı geçmesini dileyen Macron, “Shanghai’de Çin’in dışa açılma sonuçlarını ve geleceğini gördüm. Parlak medeniyetlere sahip olan Fransa ve Çin, aynı zamanda farklı medeniyetlerin kapsayıcı ve paylaşımcı olmasından yana. Ziyaretimin başarılı geçerek, ikili ilişkilerin gelişimine yeni bir içerik katmasını temenni ediyorum.” dedi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum