Xi Jinping Japonya Başbakanı Abe’yle bir araya geldi

20190628091549088_99381.jpg

Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün Osaka kentinde Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile bir araya geldi.

 

Xi Jinping görüşmede, son yıllarda iki ülke liderlerinin teması sürdürerek iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişimini ortaklaşa teşvik ettiğine ve ikili ilişkilerin uzun süredir görülmemiş yeni bir döneme girdiğine işaret etti.

 

Bu yıl hem Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 70. yılı olduğunu hem de Japonya’da Reiwa (düzenin uyumu) döneminin başladığını hatırlatan Xi Jinping, yeni bir tarihi başlangıç noktasında Japonya ile birlikte üst düzey temasları yoğunlaştırarak yeni dönemin gereksinimlerini karşılayan Çin-Japonya ilişkilerini kurmak için ortak çaba harcamayı arzu ettiğini kaydetti.

 

Cumhurbaşkanı Xi, küresel ekonomik durumun karmaşık olduğu bir dönemde gerçekleştirilecek G20 Zirvesi’nde tüm tarafların çok taraflılığı ve serbest ticareti destekleyerek dünya ekonomisine canlılık kazandırması gerektiğini söyledi.

 

Xi, gelecek bahar Japonya’ya resmi ziyarette bulunacak

 

Görüşmede iki lider, Çin ve Japonya arasında daha önce imzalanan 4 siyasi belgede belirlenen ilkelere sadık kalarak, iki ülkenin işbirliği ortağı olma ve birbirine tehdit oluşturmama şeklindeki siyasi mutabakatı yerine getireceğini yineledi. Xi ile Abe, yoğun iletişimin korunarak, siyasi güvenin sürekli pekiştirilmesi konusunda da mutabakata vardı.

 

Abe, Japonya hükümeti adına Xi’yi gelecek bahar aylarında Japonya’ya resmi ziyarete davet etti ve Xi de daveti kabul etti.

 

Çin-Japonya bilim ve teknoloji işbirliği derinleştirilecek

 

İki lider, bilimsel ve teknolojik inovasyon, fikri mülkiyet haklarının korunması, ekonomik ve ticari yatırım, maliye, sağlık, yaşlı bakımı, enerji tasarrufu ile çevre koruma ve turizm gibi geniş alanlarda karşılıklı yarara dayalı işbirliğinin güçlendirileceği konusunda anlaştı.

 

Japon lider, Kuşak ve Yol inisiyatifinin çeşitli bölgeleri birbirine bağlayan büyük potansiyele sahip bir girişim olduğuna işaret etti. Japonya’yı Kuşak ve Yol inşasına katılmaya davet eden Xi ise, iki tarafın üçüncü piyasa işbirliğinde sonuçlar kazanılmasını hızlandırırken, iki ülke işletmelerinin karşılıklı yatırımları daha da genişletmesini teşvik edeceğini söyledi.

 

Üst düzey beşeri ve kültürel iletişim mekanizması başlatılacak

 

Görüşmede, Çin ve Japonya’nın Asya medeniyetinin kalkınmasına önemli katkılarda bulunan iki ülke olarak, Asya medeniyetini aktarmasının önemine değinildi. Xi ile Abe ayrıca, Çin ve Japonya’nın farklı medeniyetler arasında eşit diyalog ile iletişime destek vermesinin yanı sıra, iki ülke arasındaki beşeri ve kültürel işbirliğini durmaksızın güçlendirmesi gerektiğinin altını çizdi.

 

İki lider bu yıl düzenlenecek “Çin-Japonya Gençlerarası İletişim Yılı” etkinliği vesileyle zengin içerikli karşılıklı ziyaretler ve iletişim faaliyetleri düzenlenmesi konusunda fikir birliğine vardı.

 

Çin ve Japonya barışçıl gelişme yolunda ortak olacak

 

İki lider, Çin ve Japonya’nın barışçıl gelişme yolunda ısrar edeceğini ve bu yolda birbirinin ortağı olacağını anımsattı.

 

Güvenlik alanındaki iletişim ve işbirliğinin güçlendirilmesinin önemine vurgu yapan Xi ve Abe, yapıcı ikili güvenlik ilişkisine yoğunlaşılarak, karşılıklı yarar ile güvene dayalı stratejik ilişkinin sağlamlaştırılması gerektiğini kaydetti.

 

İki lider, diplomasi ve güvenlik alanındaki diyaloğun daha da yoğunlaştırılması konusunda fikir birliğine vardı.

 

Xi ile Abe, hassas sorunların uygun şekilde çözülerek, çelişki ve fikir ayrılıklarının yapıcı yöntemle kontrol altına alınması üzerinde de anlaşmaya vardı.

 

Çin-Japonya-Güney Kore serbest ticaret anlaşması görüşmeleri hızlandırılacak

 

Xi ve Abe, ülkelerinin çok taraflılığı ve serbest ticaret sistemini beraber savunarak, bölgesel entegrasyonu aktif şekilde yönetmesi ve açık dünya ekonomisi inşasını hızlandırarak, dünya ülkelerinin beraber kalkınmasını ilerletmek için çaba harcaması gerektiğini belirtti.

 

İki taraf son olarak, G20 Grubu’nun dünya ekonomisinin istikrarlı gelişimi ile küresel yönetişim sistemi inşasındaki önemli rolünün yerine getirilerek, Çin-Japonya-Güney Kore serbest ticaret anlaşmasına ilişkin görüşmelerin hızlandırılması gerektiği konusunda uzlaşıya vardı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum