Xi Jinping ile Win Myint bir araya geldi

20200118123008753_66969.jpg

Myanmar’a resmi ziyaret gerçekleştiren Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün Naypyidaw’da Myanmar Devlet Başkanı Win Myint ile görüştü.

Xi görüşmede, iki ülke arasında diplomatik ilişki kurulmasının 70. yıldönümü dolayısıyla Myanmar’ın yeni yılın ilk ziyaret durağı olarak belirlenmesinin, iki ülke arasındaki derin dostluğu ve ikili ilişkilerin derinleştirilmesine verilen büyük önemi yansıttığını kaydetti.

Xi, “Ziyaretimle üç sinyal verilecek: Birincisi, Çin hükümeti ve halkı, Myanmar hükümeti ve halkının kendi koşullarına göre belirlenen kalkınma yolunda ilerlemesine, ulusal gelişme sürecini hızlandırmasına destek veriyor. İkincisi, iki ülke arasındaki kapsamlı stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkilerinin temelinde bir kader ortaklığı kurulması, ikili ilişkilerin gelişimine yeni bir güç katabilecek. Üçüncüsü, Çin, Myanmar ile somut işbirliğini güçlendirmeye, özellikle Kuşak ve Yol inisiyatifinin Myanmar’ın kalkınma stratejileriyle kenetlenmesini hızlandırmaya ve karşılıklı yarara dayalı ikili işbirliğinin iki ülke halklarına daha fazla yarar sağlamasına hazır” diye konuştu.

Xi, Çin’in Myanmar’la birlikte, Kuşak ve Yol inşası çerçevesinde iki ülke arasında yürütülen ekonomi koridoru inşasını ilerleteceğini ve Myanmar’ın uluslararası arenada meşru hakları ile milli itibarını korumasını desteklemeye devam edeceğini vurguladı.

Win Myint ise, Xi’nin ziyaretiyle ikili ilişkilerde yeni bir sayfa açılacağına inandıklarını belirtti.

Başta Rakhine sorunu olmak üzere birçok alanda Myanmar’a verdiği destekler için Çin’e teşekkür eden Win Myint, Çin’in Myanmar’ın ulusal barış sürecinin ilerletilmesinde oynadığı yapıcı rolü övgüyle karşıladıklarını kaydetti.

Tek Çin politikasını izlediklerini belirten Win Myint, Xi’nin ortaya koyduğu insanlık için kader ortaklığı çağrısını desteklediklerini ve Çin’le Myanmar’ın kader ortaklığı inşasına aktif olarak katılacaklarını vurguladı.

İki tarafın Kuşak ve Yol çerçevesinde ekonomi koridoru inşası ilerletmesinin Myanmar’ın kalkınması için büyük önem taşıdığına dikkat çeken Win Myint, işbirliğinin derinleşmesiyle birlikte ikili ilişkilerde daha büyük ilerlemelerin kaydedileceğine inandıklarını sözlerine ekledi.

Xi Jinping dün akşam ayrıca, Win Myint tarafından Devlet Başkanlığı’nda kendisi onuruna düzenlenen ziyafete katıldı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum