Xi Jinping ile Guterres görüştü

rBABC2F2NcuAf_QxAAAAAAAAAAA765.900x296.770x254.jpg

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Çin Halk Cumhuriyeti’nin BM’deki meşru konumuna kavuşmasının 50. yıldönümünü vesilesiyle bir video konferans görüşmesi gerçekleştirdi.

Xi görüşmede, Çin Halk Cumhuriyeti’nin BM’deki meşru konumuna kavuşmasının 50. yıldönümünü kutlamak için başkent Beijing’de bir toplantı yapıldığına dikkat çekti.

Xi, ne kadar güçlü olursa olsun bir ülkenin hegemonyacı yöntemlerle başka ülkeleri kontrol edemeyeceğinin ve dünyaya hükmetmesinin mümkün olmadığının tarih tarafından defalarca kanıtlandığının altını çizdi.

Dünyada yalnızca bir sistem, bir düzen ve bir takım kurallar bulunduğuna ve bütün ülkelerin bu çerçevede hareket etmesi gerektiğine işaret eden Xi, büyük ülkelerin karşılıklı saygı temelinde barış içinde bir arada bulunmasının ve ortak kazanç aramasının önemine vurgu yaptı.

Xi, COVID-19 salgınının bütün ülkelere, özellikle gelişen ülkelerin kalkınmasına ve halklarının yaşamına büyük baskı getirdiğini anımsatarak, bütün ülkelerin salgınla mücadele için dayanışma ve işbirliğini güçlendirmesi, ayrıca ekonominin toparlanmasını sağlaması gerektiğini vurguladı.

Xi, gelişen ülkelere aşı yardımlarının arttırılmasıyla, aşıların dünya genelinde adil dağıtılmasının sağlanması gerektiğini de aktardı.

Çin Cumhurbaşkanı, küresel kalkınma çağrısını hayata geçirmek, gelişen ülkelerin kalkınma sürecinde karşılaştığı sorunları çözmek, BM 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi kapsamında belirlenen hedeflere ulaşılmasını sağlamak, dünyanın dengeli, koordineli, kapsayıcı özellikler taşıyan yeni bir döneme doğru ilerlemesini hızlandırmak için Çin’in BM ile koordinasyonu güçlendirmeye hazır olduğunun altını çizdi.

Xi, “Ülkeler, iklim değişikliğiyle mücadele etmeyi amaçlayan Paris İklim Anlaşması’nı yerine getirerek, emisyonu azaltmak için verdikleri taahhütleri hayata geçirmeli ve gelişen ülkelerin ekonomik dönüşümü hızlandırmasına yardım etmeli. Çin, küresel iklim değişikliğiyle mücadele etmek için tedbirler alacağı taahhüdünde bulundu ve bu taahhütleri kesinlikle eyleme dönüştürecek. Çin, BM ile birlikte Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi Tarafları Konferansı’nın 15. Toplantısı ile 2. Küresel Sürdürülebilir Ulaştırma Toplantısı’nın ev sahipliğini başarıyla yaptı ve insanlığın sürdürülebilir kalkınması için yeni fikir birliği noktaları buldu. Çin, gelişen ülkelerin biyoçeşitliliği koruma çalışmalarına da destek verecek.

Çin, BM ile işbirliği yürüttüğü 50 sene boyunca, BM idealinde daima ısrar edilmesi, çok taraflılık yolunun kararlılıkla izlenmesi ve dünya barışı ile kalkınmasına gönüllü olarak katkılar yapılması konusunda değerli deneyimler edindi. Çin, dünya ülkeleriyle beraber, BM çerçevesinde dayanışmaya katılarak, insanlığın kader ortaklığı inşasını hızlandırmaya hazır.” şeklinde konuştu.

Guterres ise, 50 sene önce Çin Halk Cumhuriyeti’nin BM’deki meşru konumuna yeniden kavuştuğunu anımsatarak, Çin’i tebrik ettiğini söyledi.

Çin’in kalkınmasının dünyaya fırsatlar getirdiğine işaret eden Guterres, her zaman çok taraflılıkta ısrar ettiği, BM’nin çalışmalarını desteklediği, dünya barışı ve kalkınması için önemli roller üstlendiği için Çin’e teşekkür ettiğini vurguladı. Guterres konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Uluslararası toplumun dayanışma ve işbirliğini güçlendirmesi, çok taraflılığı desteklemesi, küresel yönetişimi iyileştirmesi ve adalet ile hakkaniyete daha fazla önem vermesi gerekiyor. Tek taraflılık asla kabul edilemez.

BM, Çin’in yoksullukla mücadele etme, iklim değişikliğini göğüsleme, biyoçeşitliliği koruma ve COVID-19 aşısının küresel kamu ürünü olmasını hızlandırma meselelerinde oynadığı kritik rolü takdir ediyor. Dünya, bütün ülkelerin kabul edebildiği kurallara uymalı ve anlaşmazlıklar da diyalog yoluyla çözmeli. Şahsınız tarafından ileri sürülen küresel kalkınma inisiyatifi, küresel eşitlik ile dengeli ve sürdürülebilir kalkınmanın ilerletilmesi için büyük önem taşıyor. BM, bunu tamamen destekliyor ve Çin’le konuyla ilgili işbirliğini güçlendirmeye hazır.”

Yorumlar

yorum