Xi Jinping hemşireliğe büyük önem veriyor

rBABDGCbTfSAKlTAAAAAAAAAAAA408.2048x1365.770x514.jpg

12 Mayıs, 110. Uluslararası Hemşireler Günü.

Hemşireler, Çin’deki sağlık personelinin yarısından fazlasını oluşturuyor. 2020 sonu itibariyle Çin’deki hemşire sayısı 4,7 milyonu aştı.

Hemşireliği çok önemsediğini her fırsatta dile getiren Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, tüm kademelerdeki liderlerin hemşirelere ilgi ve özen göstermesinin önemini vurgularken, toplumun da hemşireleri anlaması ve desteklemesi gerektiğini ifade ediyor.

2020’nin başlarında, benzeri görülmemiş büyük bir salgınla karşı karşıya gelen ülke genelindeki 42 binden fazla sağlık personeli, salgının ortaya çıktığı Hubei eyaletinde ön saflarda mücadele verdi. Aralarından 28,6 bini hemşire idi ve hemşireler salgınla mücadeleye katılan sağlık personelinin yaklaşık yüzde 70’ini oluşturdu.

Xi Jinping 1 Ekim 2020’de Beijing Dünya Kadın Konferansı’nın 25. yıldönümü nedeniyle toplanan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na video konferans yöntemiyle katılarak önemli bir konuşma yaptı. Xi, toplantıda Hubei’ye gönderilen sağlık ekibine katılan ve Guangdong eyaletinden gelen hemşire Liu Jiayi’nin hikayesini şu sözlerle anlattı:

“Guangdong eyaletinden, henüz 20 yaşına ulaşmamış genç bir hemşire var. Bir muhabir, hâlâ bir çocuk olarak onun da başkalarının yardımına ihtiyaç duyduğunu söylediği zaman genç hemşiremiz, koruyucu giysileri giydiği andan itibaren çocukluktan çıktığını söyledi. Bu söz Çinlilerin kalplerine dokundu! ”

Çin’de hemşireliğin önemini anlatmak için şu sözler söylenir: Şifanın yüzde 30’u tedavi, yüzde 70’i bakımla sağlanır.” “Hemşire doktorun gözüdür.”

Son yıllarda Çin’de hemşire sayısının artışı yıllık yüz binleri buldu. Şu anda, sağlık personelinin nicelik, mesleki nitelik ve yetenek düzeyi artırılarak sağlık hizmetleri sürekli geliştiriliyor, halkın sağlık ihtiyaçları da tam olarak karşılanabiliyor. Ancak köy ve kasabalarda hemşire yetersizliği de devam etmekte.

Bu yetersizliğin giderilmesi adına hareket geçen hükümet, sağlık personeline yönelik eğitim kalitesi ve ölçeğinin iyileştirilmesi, bin kişi başına kayıtlı hemşire sayısının 3,8’e çıkarılması gibi önlemleri 14. Beş Yıllık Plan ve 2035 Hedefleri’ne dahil etti.

Hükümet katındaki hamlelerle birlikte topluma da bazı görevler düşüyor. En başta hemşirelere yoğun özen ortamı yaratılmalı, onlara saygı ve destek gösterilmelidir. Bunlar, hemşirelere saygı ifade etmenin en güzel yoludur.

Yorumlar

yorum