Xi Jinping, eğitime verdiği önemle eşsiz bir örnek oluşturdu

rBABC2E8mxaAa1lNAAAAAAAAAAA286.800x541.771x521.jpg

Bir insanın hayatındaki en büyük şanslardan biri, iyi bir öğretmenle karşılaşmaktır. İyi öğretmenlere sahip çıkmak bir okul için onur meselesidir. Nesiller boyu iyi öğretmenlere sahip olmak bir ulusun umududur.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, onlarca yıldır öğretmenlere saygı göstermede ve eğitime önem vermede eşsiz bir örnek oluşturmaktadır.

2016 yılının Öğretmenler Günü’nden bir gün önce, Cumhurbaşkanı Xi, Beijing’deki “1 Ağustos” Okulu’nu ziyaret etti. Xi, 1960’lı yıllarda ilk ve ortaokulu burada okumuştu.

Xi, o gün Chen Zhonghan ve Chen Qiuyin dâhil bazı öğretmenleriyle yüz yüze görüştü.

Bu okuldan mezun olduktan sonra Xi Jinping, Shaanxi eyaletindeki Yan’an şehrine gitti. İzleyen yıllarda, nerede çalışırsa çalışsın, mezun olduğu okulla iletişimini sürdüren Xi’nin öğretmenleriyle olan dostluğu hiç değişmedi.

Bu, Xi’nin öğretmenlerine duyduğu derin minnetti ve öğretmenlik mesleğine olan saygısını gösteriyor.

Xi Jinping, 25 Şubat 2021’de düzenlenen Ulusal Yoksuluklukla Mücadele Ödüllendirme Toplantısı’nda ülkenin gelir seviyesi düşük bir dağlık bölgesindeki 2 bin kız çocuğun üniversite hayalinin gerçeklemesine yardım sağlayan Zhang Guimei adlı kadın öğretmene “yoksullukla mücadelede örnek vatandaş” ödülünü takdim etti.

Xi Jinping, eğitime verdiği önemle eşsiz bir örnek oluşturdu_fororder_xi ogretmen2

Zhang Guimei, aynı zaman Xi’nin elinden “1 Temmuz” madalyasını da aldı.

Xi Jinping, “Öğretmenliği toplumda gerçekten en saygın ve imrenilen meslek haline getirelim, tüm toplumda öğretmenlere saygı duyulmasına ve eğitime önem verilmesine öncelik veren bir eğilim yaratalım.” ifadesiyle de bu konuda bir örnek oluşturdu.

Xi Jinping, 10 Eylül 2018’de Beijing’de düzenlenen Çin Ulusal Eğitim Konferansı’na katılarak önemli bir konuşma yaptı. Xi, “Bugünün öğrencileri, gelecekte Çin ulusunun büyük şahlanışını gerçekleştiren ana güçtür, öğretmenler de Çin ulusunun ‘rüya takımını’ yetiştiren inşacılardır.” dedi.

Xi Jinping, eğitime verdiği önemle eşsiz bir örnek oluşturdu_fororder_xi ogretmen3

Xi, öğretmenlere hep saygı duymakta ve büyük ümit beslemektedir.

Yorumlar

yorum