Xi Jinping: Daha sıkı bir Çin-ASEAN kader ortaklığı inşa edelim

rBABC2GbNKGAHyRpAAAAAAAAAAA542.1024x683.770x514.jpg

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping bugün video konferans yoluyla Çin-ASEAN İlişkilerinin 30. Yıldönümü Zirvesi’ne katıldı. Söz konusu zirve, ikili ilişkiler tarihindeki önemli bir kilometre taşı haline gelecek.

2013 yılında Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, ASEAN ülkeleriyle 21.yy Deniz İpek Yolu’nu inşa ederek daha sıkı bir Çin-ASEAN ortak kader topluluğu inşa etme önerisinde bulundu. Geçen 8 yılda, iki taraf arasındaki ticari işbirliği hızlanırken, kültürel temaslar da sürekli yoğunlaştı. Çin-ASEAN ilişkileri, insanlığın kader ortaklığı inşası için örnek teşkil ediyor.

Xi Jinping: Daha sıkı bir Çin-ASEAN kader ortaklığı inşa edelim_fororder_VCG211221905080

Cumhurbaşkanı Xi, Çin-ASEAN ilişkilerinin 30 yıllık gelişmesine değinerek, “İki taraf arasında diyalog ilişkilerinin kurulmasından bu yana geçen 30 yıl içinde ikili kapsamlı işbirliği sürekli derinleşti. İki taraf birbirinin en büyük ticaret ortağı oldu. Çin-ASEAN işbirliği Asya Pasifik bölgesindeki en dinamik işbirliği oldu. COVID-19 salgını meydana geldikten sonra, iki taraf birbirine destek sağlayarak bu zor dönemi omuz omuza atlatıyor. İki taraf somut eylemleriyle ortak kader topluluğu ruhunu ortaya koyuyor.” diye konuştu.

Xi Jinping: Daha sıkı bir Çin-ASEAN kader ortaklığı inşa edelim_fororder_VCG211260837864

Çin-ASEAN ilişkileri 30 yıldır birbirine yardım ve birbirinden destek alma ilkeleri düzleminde ilerliyor. Çin’in, COVID-19 salgınının ortaya çıkmasından eylül ayına kadar ASEAN ülkelerine sağladığı COVID-19 aşı yardımı 360 milyon dozu geçti. Salgına rağmen Çin-ASEAN ticaret hacmi geçen sene 684 milyar doları geçerek rekor seviyeye ulaştı. Bu rakam yılın ilk üç çeyreğinde ise 630 milyar doları buldu. Haziran ayına kadar ikili toplam yatırım tutarı 310 milyar doları buldu. ASEAN, Çin’in ana yabancı yatırım yerlerinden biri oldu.

Yorumlar

yorum