Xi Jinping: Çok taraflılıkta ısrarcı olup, kazan-kazan ilkesine dayalı işbirliğini güçlendireceğiz

Xi-Jinping-Cok-taraflilikta-israrci-olup-kazan-kazan-ilkesine-dayali-isbirligini-guclendirecegiz.jpg

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping bugün video konferans yoluyla 6. Doğu Ekonomik Forumu’nun açılışına katılarak bir konuşma yaptı.

Xi Jinping konuşmasında; “Dünya’da derin değişimlerin yaşandığı, COVID-19 salgınının ciddiyetini koruduğu, dünya ekonomisinin canlanmasının zayıf olduğu günümüzde, Kuzeydoğu Asya’da bölgesel işbirliğinin önünde ciddi meydan okumaların yanı sıra, önemli fırsatlar da bulunuyor. İlgili taraflar bulundukları bölgelerdeki şartlardan hareketle tüm dünyaya yönelik kapsayıcı vizyon doğrultusunda zorlukların üstesinden birlikte gelmeli, ortak kalkınma için arayışları yoğunlaştırmalı.” ifadelerini kullandı.

Bu yıl Çin Komünist Partisi’nin kuruluşunun 100. yıldönümü olduğunu hatırlatan Xi Jinping, Çin’in sosyalist modernizasyon ülkesi olma yolunda kapsamlı şekilde ilerlemeye başladığını belirtti. Xi, Çin’in ilgili tüm taraflarla birlikte çok taraflılıkta ısrarcı olup, karşılıklı güven, komşuluk ve kazan-kazan ilkesine dayalı işbirliği ilkeleri doğrultusunda insanlığın ortak kader topluluğunun oluşturulması için istikrarlı adımlar atmaya hazır olduğunu vurguladı.

Yorumlar

yorum