Xi Jinping babasından neyi miras aldı?

rBABDGDNzvWALj5MAAAAAAAAAAA979.600x422.jpg

11 Mayıs 2020’de Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping Shanxi eyaletinin Datong kentine bağlı yeni Fangcheng köyünde Bai Gaoshan’ın evinde sakinlerle sohbet ediyor.

Halkla beraber olmak

“Bay Bai, kaç yaşındasın?” “66 yaşında.”

“Benden bir yaş küçüksün.”

Onlarca yıldır Xi Jinping, köylere gidip halkla sık sık beraber sohbet eder. Bu tip görüntüler halkın kalbine derinden yerleşti.

Xi Jinping’in halkla beraber olma tarzı, babası Xi Zhongxun’a çok benzer. Xi Zhongxun ile iletişim kuran Amerikalı yazar Sidney Rittenberg şu ifadeleri kullandı: “Nereye giderse gitsin, her köyde tanıdığı biri vardır.”

Xi Jinping, yerel bölgelerde çalıştığında okumayı ve yazmayı bilmeyen köylüler için eğitim dersi kurmuştu ve köylülerin yıllık tahıl alımlarından muaf tutulması için mücadele etmişti. Devlet lideri olduktan sonra “Size nasıl hitap edilir?” diye sorulunca Xi Jinping, kendisini “halkın hizmetkarıyım” olarak tanıtmıştır.

Araştırmaya özen gösterir

1965’te 65 yaşındaki Xi Zhongxun güneyde yer alan Guangdong eyaletinde görev yaptı. Xi Zhongxun, Temmuz ve Ağustos aylarında kavurucu güneşin altında 21 ilçeyi ziyaret etti. O sırada Tsinghua Üniversitesi’nde okuyan Xi Jinping, yaz tatilini kullanarak Guangdong’daki sosyal faaliyetlere katıldı ve babasıyla birlikte kırsal alanlara gitti. Babası araştırma yöntemine büyük önem vermiştir. Xi Jinping bundan çok etkilenmiştir.

Xi Jinping babasından neyi miras aldı?_fororder_55555

1978’de Xi Jinping yaz tatilini kullanarak Guangdong’daki sosyal faaliyetlere katıldı ve babasıyla birlikte köye gitti

Xi Jinping yerel bölgelerde çalıştığında, taban araştırmaları için çok zaman ayırdı.

Xi Jinping babasından neyi miras aldı?_fororder_66666

Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) 18. Ulusal Kongresi’nden bu yana, Xi Jinping dağların derinliklerine gidip fakirleri ziyaret etti; gıda üretimini gözlemlemek için tarım arazilerine yürüdü; üretim operasyonlarını denetlemek için işletme üretiminin ön saflarına gitti.

3 Kasım 2020’de 14. Beş Yıllık Plan’ın önerileri açıklandı. Bu tarihi önem taşıyan belgeye hazırlamak için Xi Jinping arka arkaya Jilin, Anhui, Hunan ve Guangdong gibi yerlere araştırma yapmak için gitti ve özel olarak 7 sempozyuma başkanlık etti. Xi Jinping diyor ki: “Araştırma olmadan konuşma hakkı ve karar verme hakkı yoktur.”

İsrafa karşı

Xi Zhongxun, tasarruf ve aile eğitimi konusunda çok sert bir tutum sergiler. Xi Zhongxun, yemek yerken masaya düşen pirinç tanelerini toplayıp yerdi. Xi Jinping, CCTV ile yaptığı bir röportajda o günleri şöyle hatırladı: “Genelde giydiğimiz kıyafetlerde yamalar vardı. Bunun yanı sıra, erkek ve kız kardeşlerin kıyafetlerini giyiyorduk.”

Xi Jinping babasından neyi miras aldı?_fororder_777777

1958’de Xi Zhongxun, oğulları Xi Jinping ve Xi Yuanping ile birlikte

Yıllar boyunca Xi Jinping yerel bölgeleri ziyaret ettiğinde yerel yükleri azaltmak için defalarca molaları ve geceleri özel trende geçirdi ve resepsiyon standartlarını düşürdü. Dış ziyaretlerde heyetin otelde kalma günlerini hesaplamak için Xi Jinping talimat verdi. Ona göre, lüks yerine, temiz ve rahat yeterlidir.

Xi Jinping babasından neyi miras aldı?_fororder_8888888

Xi Jinping ailesi ve Xi Zhongxun ile birlikte

Babasının sözleri ve eylemleri, Xi Jinping’e nasıl sade ve halka faydalı bir insan olunacağını öğretti. Kitle çizgisi, araştırmaya özen, israfa karşı çıkmak ve tasarruf gibi ÇKP’nin yüz yıllık erdemleri, aynı zamanda iki nesil Parti üyeleri olarak Xi Zhongxun’ün oğlu Xi Jinping’e aktardığı en değerli mirastır.

Yorumlar

yorum