Xi ile Putin ikili ilişkileri görüştü

rBABCWG51MOAZaiEAAAAAAAAAAA493.2388x1258.770x406.jpg

Russia and China flags.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, video konferans yoluyla bir görüşme gerçekleştirdi.

Xi görüşmede, Putin’le bu yıl ikinci ve 2013’ten bu yana 37. görüşmeyi yapmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.

Xi, Putin’in, Çin-Rusya ilişkilerinin 21. yüzyılda ülkeler arasındaki işbirliğine iyi bir örnek olduğunu birçok kez belirttiğini hatırlattı. Xi konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Çin’in kendi esas çıkarlarını korumasına daima destek verdiniz ve ikili ilişkileri bozmayı amaçlayan girişimlere hep karşı çıktınız. Bu tutumunuzu takdirle karşılamaktayım. Şahsınızla birlikte, bu yıl ikili ilişkilerin gelişiminde elde edilen yeni sonuçları gözden geçirmeye, iki ülke arasında her alanı kapsayan işbirliği için yeni planlar oluşturmaya, ikili ilişkilerin sürekli ve yüksek nitelikli şekilde gelişmesini ilerletmeye hazırım.

Günümüz dünyasında büyük değişikler yaşanmakta ve salgının etkisi sürmekte. Çin-Rusya ilişkileri ise zorlukların üstesinden gelerek, yeni bir dinamizm sergilemekte. Biz de önemli konularda temas ile koordinasyonu sürdürerek, ikili ilişkilere yön vermekteyiz. Çin-Rusya İyi Komşuluk, Dostluk ve İşbirliği Anlaşması’nın süresinin uzatıldığını resmen ilan ettik ve anlaşmaya yeni içerikler kattık. Çin ile Rusya, esas çıkarlarını ilgilendiren sorunlarda birbirine kararlılıkla destek veriyor ve birbirinin onuru ile ortak çıkarlarını daima koruyor.

İki ülke arasındaki somut işbirliğinde büyük siyaset avantajı ve fırsatlar mevcut. İkili ticaret hacmi, ilk üç çeyrekte 100 milyar doları aştı ve bu yıl yeni bir rekora imza atılması bekleniyor.”

Çin-Rusya Bilimsel ve Teknolojik İnovasyon Yılı’nın sona erdiğine dikkat çeken Xi, bu kapsamda bir dizi stratejik projenin sorunsuz şekilde hayata geçirildiğini, yatırım ve işbirliğinin ilerletildiğini, Kuşak ve Yol inşasının Avrasya Ekonomik Birliği’yle entegrasyonunun güçlendirildiğini hatırlattı.

Xi, büyük ülkelerin üstlenmesi gereken sorumluluğu yerine getiren Çin ile Rusya’nın, salgınla mücadelede uluslararası toplumla dayanıştığını, çok taraflılığı hayata geçirdiğini ve uluslararası adaleti koruyan önemli güçler haline geldiğini kaydetti.

Putin’le Beijing Kış Olimpiyatları’nın açılışında buluşmayı dört gözle beklediğini kaydeden Xi, Putin’le ayrıca salgın sonrası dönemde Çin-Rusya ilişkilerinde yeni bir sayfa açmaya hazır olduğunu dile getirdi.

Çin ve Rusya’nın iki tarafın güvenlik çıkarlarını etkili bir şekilde korumak için daha fazla ortak hareket başlatmasının önemine vurgu yapan Xi, iki tarafın uluslararası meselelerdeki koordinasyonu güçlendirmesi, küresel yönetişimdeki etkilerini arttırması, salgınla mücadele ve iklim değişikliği gibi küresel sorunlara uygun çözüm planları sunması gerektiğini belirtti. Xi, Çin ile Rusya’nın uluslararası ve bölgesel önemli sorunların çözüm sürecinde uluslararası adaleti korumanın yanı sıra hegemonyacı eylemlere ve Soğuk Savaş düşüncesine karşı çıkması gerektiğini de söyledi.

Xi, Çin’in Rusya ile işbirliğini güçlendirerek küresel yönetişimi iyileştirmek ve küresel kalkınmayı ilerletmek için ortak çaba harcamaya hazır olduğunun altını çizdi.

Xi ayrıca, Çin’in Rusya ile Shanghai İşbirliği Örgütü, BRICS ile BM Güvenlik Konseyi çerçevesindeki koordinasyon ve işbirliğini güçlendirmeye hazır olduğunu sözlerine ekledi.

Vladimir Putin ise, bu yılın Çin-Rusya İyi Komşuluk, Dostluk ve İşbirliği Anlaşması’nın 20. yıldönümü olduğunu ve bu anlaşmanın süresinin beş sene uzatıldığını hatırlattı. Putin, bu belgenin hayata geçirilmesinin iki ülke halkları arasındaki dostluğu ve karşılıklı anlayışı yansıttığını dile getirdi. Putin, ikili ilişkilerin de eşi görülmemiş bir seviyeye taşındığını aktardı.

Putin konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Rusya ile Çin, COVID-19 salgınının yarattığı etkilerin üstesinden gelip, sıkı temaslar sürdürerek, ekonomi, ticaret, enerji, bilim, teknoloji başta olmak üzere bütün alanlarda somut işbirliğinin istikrarlı şekilde gelişmesini hızlandırmanın yanı sıra, uluslararası ve bölgesel sorunlar üzerinde iletişim ve eşgüdüm yürütmekte.

Çin’i ziyaret etmeyi ve Beijing Kış Olimpiyatları’na katılmayı dört gözle bekliyorum. Rusya, sporu siyasileştirmeyi hedefleyen komplolara daima karşı çıkıyor. Ziyaretim sırasında şahsınızla beraber, iki ülkeyi ilgilendiren önemli sorunlar üzerinde de fikir alışverişinde bulunmayı ve ikili ilişkilerin daha yüksek seviyeye çıkmasını hızlandırmayı arzuluyorum.”

Putin ayrıca, Çin hükümetinin Taiwan sorunundaki meşru tutumunu kararlılıkla desteklediklerini, herhangi bir gücün Taiwan meselesini kullanarak Çin’in çıkarlarına zarar vermesine karşı çıktıklarını sözlerine ekledi.

Liderler ayrıca, iki ülkeyi ilgilendiren diğer uluslararası ve bölgesel sorunları da ele aldı.

Yorumlar

yorum