Xi, CELAC 6. Zirvesi’nde konuşma yaptı

rBABDGFG3R6AdIuGAAAAAAAAAAA736.600x382.jpg

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Latin Amerika ve Karayip Devletleri Topluluğu’nun (CELAC) dönem başkanlığını yapan Meksika’nın daveti üzerine dün topluluğun 6. zirvesinde bir konuşma yaptı.

CELAC 6. Zirvesi dün Mexico City’de düzenlendi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, video konferans yöntemiyle katıldığı etkinlikte bir konuşma yaptı.

Xi, CELAC’ın son 10 yılda bölgede barış ile istikrarın korumasında ve ortak kalkınmanın ilerletilmesinde önemli rol oynadığını kaydetti.

Çin’in CELAC ile ilişkilere büyük önem verdiğine dikkat çeken Xi, CELAC’ın bölgedeki ülkeler arasındaki işbirliğini ilerletmek için gösterdiği çabayı desteklediklerini ifade etti.

2014’te Çin-CELAC Forumu’nun kurulmasıyla forumun, Çin-CELAC ilişkilerinin derinleştirilmesine önemli katkılar sunduğunu belirten Xi, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Çin-CELAC ilişkileri eşitlik, karşılıklı yarar, inovasyon, dışa açılma ve halklara fayda sağlama ilkelerine dayalı yeni bir döneme girdi. İki taraf, aniden ortaya çıkan COVID-19 salgını karşısında çok yönlü bir işbirliği yürüttü. Çin, Latin Amerika ve Karayip ülkelerine mümkün olan bütün yardım sağlamaya devam edecek. Çin ayrıca, bölgedeki ülkelerle birlikte Çin-CELAC kader ortaklığının inşasını ilerletmeye de hazır.”

Yorumlar

yorum