Xi, Burundi ve Sri Lanka liderleriyle telefonda görüştü

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün Burundi Cumhurbaşkanı Evariste Ndayishimiye ve Sri Lanka Cumhurbaşkanı Gotabhaya Rajapaksa ile ayrı ayrı telefon görüşmeleri gerçekleştirdi.

Xi Jinping  Burundi Cumhurbaşkanı Evariste Ndayishimiye ile görüşmesinde, Burundi hükümetinin Çin’le dostluk politikasında ısrarcı olmasını takdirle karşıladıklarına dikkat çekti.

Xi, iki ülkenin ilerleyen dönemde dayanışma ve işbirliğini güçlendirmeleri, temel çıkarları ilgilendiren konularda birbirlerine kararlılıkla destek sağlamaları, dış güçlerin müdahalesine karşı çıkarak küresel adaleti korumaları gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Xi, tarım alanında Burundi ile işbirliği güçlendireceklerini de vurguladı.

Xi Jinping aynı gün Sri Lanka Cumhurbaşkanı Gotabhaya Rajapaksa yaptığı görüşmede, Çin’in COVID-19 salgınıyla mücadele konusunda Sri Lanka’ya elinden gelen yardımı sağlamaya devam edeceğini belirtti.

Kuşak ve Yol inşası ile havacılık ve eğitim gibi alanlarda Sri Lanka ile işbirliğini kuvvetlendireceklerini dile getiren Xi Jinping, temel menfaatler hususunda karşılıklı desteği de artıracaklarını kaydetti.

Yorumlar

yorum