Wuhan’da hafif hastalar için üç acil “kabin hastanesi”

20200205203153059_34691.jpg

Yeni korona virüse yakalanan hafif vakaların tedavisi amacıyla, Hubei eyaletinin Wuhan kentindeki ilk grup üç “kabin hastanesi”nin inşası bugün tamamlandı.

Söz konusu üç hastanede 4 bin 300 yatak bulunuyor.

“Kabin hastanesi”

“Kabin hastane” savaşta kullanılan bir tür mobil tıbbi sistem ve aynı zamanda çeşitli acil tedavilerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Genellikle tıbbi fonksiyon birimleri, koğuş birimleri ve teknik destek birimlerinden oluşan bu hastane türü acil tedavi, cerrahi tedavi, klinik testler ve diğer fonksiyonlara sahip.

Wuhan kentinde 3 Şubat’tan itibaren 3 toplantı ve sergi merkezi ve stadyumu “kabin hastanelere” dönüştürdü. Yatakların yanı sıra hastanede hemşire istasyonları, kurtarma odaları, hasta erişimi, tıbbi malzeme deposu ve diğer alanlar da bulunmaktadır.

Çin Mühendislik Akademisi Başkan Yardımcısı ve Çin Tıbbi Bilimler Akademisi Başkanı, aynı zamanda solunum uzmanı Wang Chen, 2003 yılında yaşanan Sars salgını sırasında Beijing tedavi uzman ekibi başkanlığını da üstlendi.

Wang Wuhan’daki araştırmasından sonra, virüsün aile mensupları arasında yayıldığı vakaların çok fazla olduğunu ve şu anda en acil görevin virüsün sosyal yayılması ve genişlemesi sorununu çözmek olduğunu buldu.

Geniş alanlara ve yataklara sahip olan “kabin hastanesi”nin salgının önlenmesi ve kontrolü için son derece önemli olduğuna dikkat çeken Wang, bunun Çin’de kamu sağlığı çalışmalarında atılan önemli bir adım olduğunun altını çizdi.

Wang Chen, “çok sayıda hafif hasta evde veya şüpheli hastalar mahallelerde dolaşırsa, bunun salgının yayılmasının ana kaynağı olacaktır. Hastane yataklarının yetersiz olması durumunda, bu hafif hastalar etkin bir şekilde tedavi edilmezlerse sıkıntıya girecekler, hatta hayatları tehlikeye girecektir. Tespit edilen tüm hafif hastaların hızlı bir şekilde tıbbi bakım altına alınması, ailelerden ve toplumdan tecrit edilmesi, yeni enfeksiyon kaynaklarına yol açmaktan kaçınmak için son derece önemlidir. ” ifadesini kullandı.

Hastaların tedavi ihtiyacının azami şekilde karşılanması için, Wuhan’da Guanggu Bilim ve Teknoloji Konferans Merkezi, Wuhan Spor Merkezi ve Wuhan Uluslararası Fuar Merkezi gibi büyük stadyumlara yönelik yapılandırma gerçekleştirilerek 10’dan fazla “kabin hastanesi” inşa edilmesi kararı alındı. Böylece, hastaların toplu halde tecrit olarak tedavi görmesi durumu bir hayli hafifletilecek.

Yeni inşa edilmekte olan “kabin hastaneleri”nde karşılaşılacak sağlık personeli ve teçhizat yetersizliği durumunun çözülmesi amacıyla, Beijing, Tianjin, Hebei, Shanxi ve Liaoning gibi yerlerden yaklaşık 2 bin sağlık personeli, ilgili teçhizatla Wuhan’a gidiyor. Daha önce ülkenin çeşitli yerlerinden yaklaşık 6 bin sağlık personeli Wuhan’a gönderilmişti.

Wuhan’da var olan çeşitli hastaneler temelinde, Wuhan’da ağır hastaların tedavisi için, toplam 2 bin 600 yatağa sahip olan Huoshengshan ve Leishengshan hastanesi inşa edildi.

Kentte ayrıca bunun dışındaki yeniden yapılandırılmakta olan diğer hastanelerde 10 bin yatak sağlanması öngörülüyor. Bazı oteller de virüsten etkilendiğinden şüphelenilenler için kullanılıyor.

Beijing saatiyle 4 Şubat saat 24:00 itibarıyla, Wuhan’da toplam yeni korona virüs vakası sayısı 8 bin 351’yi buldu, bu rakam Hubei eyaletinde tespit edilen tüm vakaların yarısını oluşturuyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum