Wang Yi: Çin ve ASEAN aşı milliyetçiliğine ortaklaşa direniyor

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin’in aşı diplomasisine girmediğini ve COVID-19 aşılarının üretimi, depolanması ve taşınmasında tüm iş birliği zincirini desteklemek için Singapur ile görüşeceğini açıkladı. Xinhua Haber Ajansı’nın haberine göre, 31 Mart – 3 Nisan tarihleri ​​arasında Fujian’da Singapur, Malezya, Endonezya, Filipinler ve Güney Kore dışişleri bakanlarını kabul ettikten sonra gazetecilere özel bir röportaj verdi. Wang Yi, röportajda görüştüğü bir ASEAN dışişleri bakanının Çin’in “aşı diplomasisi” yapmadığını ancak dünyada bu alanda büyük bir güç olarak misyonunu yerine getirdiğini söylediğini ifade ett.

Wang Yi, Çin ve diğer ASEAN ülkelerinin küresel bir kamu ürünü olarak aşıların niteliklerine bağlı kalması, bölgede ve dünyada aşıların bulunabilirliğini ve satın alınabilirliğini artırmak için birlikte çalışması, aşı milliyetçiliğine ortaklaşa direnmesi ve aşı açığını ortadan kaldırmak için çaba göstermesi gerektiğini vurguladı.

“Dünya çapında aşı milliyetçiliği artış göstermeye başladı. Dünya nüfusunun yüzde 16’sını oluşturan zengin ülkeler dünya aşılarının yüzde 60’ını elinde tutuyor hatta bazı gelişmiş ülkeler kendi nüfuslarının iki ila üç katı aşı sipariş ediyor” diyen Wang, “Dünyanın diğer tarafında ise birçok gelişmekte olan ülke ciddi aşı kıtlığı ile karşı karşıya ve birçok ülke tek bir doz bile bulmakta zorlanıyor. Artık aşılama açığı, üzücü ve talihsiz bir gerçek haline geliyor” yorumunu yaptı.

Yorumlar

yorum