Virüsün kaynağı konusunda siyasete karşı bilim

rBABDGEBVkiAF87NAAAAAAAAAAA120.1080x720.770x514.jpg

Geçtiğimiz iki gün içinde, küresel internet kullanıcılarına yönelik Çin medyasının bir anketi uluslararası toplumun büyük ilgisini çekti.

CGTN’e bağlı düşünce kuruluşu tarafından yayınlanan rapor, oylamaya katılan küresel netizenlerin yüzde 80’inin virüsün izlenebilirliğinin politize edildiğine inandığını ve virüsün dünya çapında birden fazla yerde izlenmesi gerektiği konusunda hemfikir olduklarını gösteriyor.

Halkın kalbi bir aynadır. Bu anketin sonuçları, Amerika Birleşik Devletleri liderliğindeki birkaç Batılı ülkenin izlenebilirliği politize etmeye yönelik menfur davranışlarının popüler olmadığını ve bilime saygı gösterme ve salgına karşı birlik olma eğilimiyle bağdaşmadığını tamamen gösteriyor.

Bu yılın Mart ayının sonunda virüsün kaynağıyla ilgili araştırmaların Çin kısmını sona erdirdikten sonra, DSÖ ve Çin ortak araştırrma ekibi resmi olarak bir rapor yayınladı ve yeni koronavirüsün Çin laboratuvarlarından sızmasının “çok düşük bir ihtimal” olduğuna dikkat çekildi. Daha geniş bir dünya yelpazesinde olasılık aramaya devam edilmesine karar verildi. Bu raporun sonuçları ve tavsiyeleri, küresel izlenebilirlik çalışmasının bir sonraki aşamasına yönelik yönü işaret etmiştir ve bunlara uyulması ve sürdürülmesi gerekmektedir.

Ancak, Amerika Birleşik Devletleri gibi birkaç ülke bu raporun bilimsel doğasını tamamen görmezden geldi ve izlenebilirlik çalışmasını politize etti.

Bilimsel ruhu savunan bir dizi bilim insanının baskı altına alınmasından istihbarat teşkilatlarına 90 gün içinde sözde “izlenebilirlik sonuçlarına varma” emri verilmesine ve ardından DSÖ’ye bir sonraki aşama için bilimin ruhunu ihlal eden bir “izlenebilirlik planı” yayınlaması için baskı yapılmasına kadar, ABD konuyu Çin’e iftira atma ve Çin’e baskı uygulama aracına dönüştürdü.

Bu kirli ve çirkin siyasi manipülasyon sahnesi, küresel anti-salgın işbirliğini ciddi şekilde bozmuştur. Birkaç gün önce, yaklaşık 60 ülke, Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü’ne bir mektup yazarak veya bireysel olarak konuşarak, izlenebilirlik konusunun siyasallaştırılmaması gerektiğini vurguladı.

CGTN düşünce kuruluşunun küresel boyuttaki çevrimiçi anketi bu küresel fikir birliğini daha açık bir şekilde gösteriyor.

Amerika Birleşik Devletleri ve Batı’daki bazı insanlar, CGTN düşünce kuruluşunun anket raporuna iyi bakmalı, küresel internet kullanıcılarının rasyonel seslerini ve eleştirilerini dinlemeli ve siyasi manipülasyonu derhal durdurmalı.

Yorumlar

yorum