“Uzun kol yargı yetkisi” püskürtülmeli

20191124200748788_73077.jpg

ABD Senatosu, kısa süre önce “2019 Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasası” başlıklı tasarıyı onayladı.

ABD, bu yasa tasarısı ve diğer hamleleriyle demokrasi ve özgürlük kisvesi altında Hong Kong işlerine müdahale etti, Çin’in içişlerine alenen karışmaya kalkıştı. Böylece uluslararası hukuk ile uluslararası ilişkilerin temel kurallarını ciddi bir şekilde ihlal etmiş oldu.

ABD’nin söz konusu hamlesi, hegemonyacı tavrını ve kuvvet siyasetini ortaya koydu. Uluslararası toplum ABD’nin gerçek yüzünü bir kez daha görmüş oldu. ABD’nin kullandığı “uzun kol yargı yetkisi”nin ne kadar rasyonellikten uzak ve çirkin olduğu, uluslararası hukuku nasıl çiğnediği uluslararası toplumca çok iyi kavrandı.

Barış ve kalkınma, çağın geri alınamaz eğilimleri. Egemenlik ve eşitlik ile birbirinin içişlerine karışmama gibi uluslararası hukuk ilkeleri, uluslararası toplumda geniş kabul gördü. Bazı Amerikan siyasetçiler söz konusu kuralları her seferinde küstahça çiğneyerek kendi ülkelerinin itibarını zedeledikleri gibi ABD’nin etki gücünü yitirmesini de hızlandıracaklar. Buna rağmen, Amerikan siyasetçilerin, ABD’nin “uzun kol yargı yetkisi”ne olan güveni, eninde sonunda en sert ve en kötü neticelere yol açacaktır. ABD, Hong Kong işlerine karışmaya devam ettiği müddetçe Çin’in sert tepkisiyle karşı karşıya gelecektir. Nihayetinde bu siyasetçiler, küçümsenmeye davetiye çıkaracaklar ve isimlerini lekeleyecekler.

Öte yandan, Çin’in resmi haber ajansı Xinhua’da bugün aynı konu hakkında yayımlanan bir başka makalede, Çin’in egemenliği, ulusal güvenliği ve kalkınma çıkarlarını koruma, “bir ülke, iki sistem” politikasını uygulama ve hiçbir dış gücün Hong Kong’un işlerine karışmasına izin vermeme konusundaki kararlılığının küçümsenmemesi gerektiği kaydedildi.

Ayrıca ABD’nin Çin’in çıkarlarını zedelemek için attığı her adıma Çin’den sert karşılık verileceğine işaret edilerek, Çin’in Hong Kong’un işlerine karışılmasına asla ve asla izin verilmeyeceği kaydedildi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum