Uzman raporu: Çin’in tedbirleri dünya halklarını koruyor, salgının ekonomik etkisi yüzde yüz olumsuz değil

eb5a4961b197451f9d49a65359d34d51.jpg

Shanghai Uluslararası Araştırma Enstitüsü, “Çin’in Yeni Tip Korona Virüs Salgınıyla Mücadele Çalışmalarında İlerleme ve Etkiler” başlıklı bir rapor yayınladı.

Raporda, Çin hükümetinin korona virüs salgınının önlenmesi için Wuhan’da kapsamlı tecrit önlemleri alması gibi acil kamu sağlık önlemlerinin Çin’in sorumlu bir büyük ülke olduğunu yansıttığı belirtildi.

Hubei eyaletindeki nüfus hareketinin kontrol edilmesinin salgının yayılmasını önlemek için etkili bir tedbir olduğu bildirildi.

Dünya Sağlık Örgütü, Acil Durum Komitesi salgın hakkında Cenevre kentinde 30 Ocak’ta toplandı. DSÖ Genel Sekreteri Tedros Adhanom Ghebreyesus, toplantının ardından düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşamda,Çin’in aldığı önlemlerinin hem Çin vatandaşlarını hem de dünya halkını koruduğunu söyledi.

Rapor, söz konusu önlemlerin hem Çin vatandaşlarını hem de dünya halklarını koruduğunu kaydetti.

Raporda, Çin hükümetin kapsamlı seferberlik emri verilerek hükümet, işletme ve toplum tarafından oluşturulan salgınla mücadele mekanizmasının kurulduğu, toplumun irade gücünün de güçlendirildiği belirtildi.

Çin’in çeşitli bölgelerinden gelen sağlık ekipleri Hubei eyaletine ulaşarak çalışmalara destek vermeye başladı.

Salgının Çin ekonomisi üzerindeki etkisine değinilen raporda salgının üç ana hizmet, üretim ve ticaret alanındaki bazı endüstriler üzerinde doğrudan etkisi olabileceği belirtildi. Ancak ülkenin ekonomik dayanıklılığı göz ardı edilemez.

10 gün içerisinde inşası tamamlanan Huoshenshan hastanesi bugün itibariyle ilk grup yeni tip korona virüsü salgınına yakalanan hastaları tedavi çalışmalarına başladı.

Kısa vadede salgın bütün girişimciler için olumsuz sayılmaz. Örneğin, e-ticaret, çevrimiçi oyunlar ve eğlence şirketlerine belli faydalar getirir. Uzun vadede, dünyanın ikinci büyük ekonomisi olarak Çin’in tüketim gücü, kentleşme, 5G ve yapay zeka gibi yeni ekonomik alanlardaki büyük potansiyeli salgın nedeniyle ortadan kalkmayacak.

Salgınla mücadelede uluslararası işbirliğine değinen rapor, Çin’in salgınla mücadelenin geliştirilmesi sırasında uluslararası sorumluluklarını ve yükümlülüklerini asla unutmadığını ve Dünya Sağlık Örgütü ile aktif işbirliği yaptığını belirtiyor.

Raporda ayrıca Çin’in dünya ülkelerinin yeni korona virüs salgınına yönelik aldığı önlemleri anlayışla karşıladığı ve salgının dünyaya yayılmasının azaltılması için çeşitli yollara başvurduğuna dikkat çekildi.

İnternet şirketleri sağlık kurumlarıyla birlikte online danışmanlık hizmetleri sağlıyor.

Küreselleşmenin göz önünde bulundurulduğu günümüz dünyasında, salgının gelişmesi küresel etkiler yaratıyor. Raporda uluslararası toplumun salgınla ilgili bilgileri paylaşma mekanizmasını en uygun seviyeye getirmesi, salgının önlenmesi ve kontrol altına alınmasına ilişkin uluslararası değişimin yoğunlaştırılması, salgının ülkelerarası temasları engelleyen bir çit değil, daha sıkı işbirliğini sağlayan katalizör haline gelmesi gerektiği önerilerinde bulunuldu.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum