Ünlü Fransız yazardan Çin için ortak imza kampanyası

rBABC2GDjxuACjzcAAAAAAAAAAA661.640x428.jpg

“Biz, farklı yollardan Çin’den bahsetme hakkına sahibiz.” Bu, ünlü Fransız yazar ve uluslararası ilişkiler uzmanı Maxime Vivas’ın önceki gün Change.org’da başlattığı bir ortak imza kampanyasının çağrısı.

Yazar Vivas kampanya hakkında yaptığı açıklamada, son yıllarda Çin’e yönelik objektif değerlendirmeleri nedeniyle iftira ve hakarete uğradığını söyledi. Vivas, uluslararası toplumun Çin’i adil şekilde değerlendirmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Çin’e saygı göstermemiz, kendimize saygı göstermemiz anlamına gelir. ” diye konuştu.

Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’ne iki kez ziyarette bulunan Vivas, 4 yılda “Uygurlarla İlgili Sahte Haberlerin Sona Erdirilmesi” başlıklı bir kitap yazdı. Vivas, kitabında profesyonel bir muhabir vizyonuyla ABD Demokrasi Fonu (NEC), sözde “Dünya Uygur Kongresi” ve İnsan Hakları Gözleme Örgütü’nün “Xinjiang’da etnik soykırım” ve bunun gibi pek çok çirkin yalanı nasıl uydurduğunu anlattı. Vivas’ın kitabı Batılı ülkelerdeki Çin karşıtı güçlerin suçlama ve hakaretlerinin hedefi oldu. Vivas, “Bu kitabı yazdığım için ölüm tehdidi bile aldım.” dedi.

Vivas, şimdiye kadar Çin, Fransa, Belçika, İsviçre, Kanada ve Lübnan gibi çeşitli ülkelerden 150 şahsiyetin kampanyaya imza attığını dile getirdi. Uzmanlar, geçen uzun yıllar içinde Batılı ülkelerde Çin hakkında yanlış algı ve önyargıların varlığını sürdürdüğünü vurgulayarak, insanların bu önyargılardan kurtulmaları ve Çin’e doğru, objektif ve adil şekilde yaklaşmaları gerektiğini savunuyor.

Yorumlar

yorum