UNCTAD Genel Sekreteri: Dünya CIIE’ye olumlu bakıyor

news_0a5a0089995f550a0247adf06280a152-750X422.jpg

Birleşmiş Milletler (BM) Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) Genel Sekreteri Mukhisa Kituyi, Çin Uluslararası İthalat Fuarı’nın (CIIE) dünyada yeni bir ihracat platformu yarattığını ve ülkelerin fuara olumlu baktığını söyledi.

CIIE, bu sene kapılarını ikinci kez açacak. CIIE’ye katılmak üzere Shanghai’ye gelen UNCTAD Genel Sekreteri Mukhisa Kituyi, Çin Medya Grubu’na fuarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Kituyi, CIIE’ye bu sene daha çok ülkenin katılacağına dikkat çekerek, bunun geçen seneki fuarın çok başarılı olduğunu kanıtladığını belirtti.

Küresel ekonomide belirsizliklerin bulunduğu, korumacılık ve ticaret bariyerinin de her geçen gün daha çok yükseldiği bir zeminde Çin’in ithalat fuarı düzenlemesinin büyük önem taşıdığını aktaran Kituyi, fuarın özellikle gelişen ülkeler için önemli olduğunu kaydetti.

Ticari korumacılığın küresel tedarik zincirine müdahale anlamına geldiğine işaret eden Kituyi, CIIE’nin karşılıklı yarar platformu yaratarak, çok taraflı ticareti ilerlettiğini ve bütün dünya için iyi bir örnek oluşturduğunu vurguladı.

Kituyi, “Çin’in kapılarını diğer ülkelere açması, karşılıklı saygıya dayalı iletişim ortamı yaratmak istediğini kanıtlıyor. Ayrıca CIIE dışında, Çin tarafından ileri sürülen Kuşak ve Yol inisiyatifi de Çin’in hoşgörülü bir tavırla karşılıklı yarara dayalı ortak kazanç gerçekleştirmek için çaba gösterdiğini yansıtıyor.” ifadelerini kullandı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum