“Twitter’da kayıp olduğum duyuruldu”

news_8e4e72b8659c86aeba90f5ba50e18820-750X422.png

Halinur altı aydan bu yana Çin’in batısındaki Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’ndeki bir restoranda çalışıyor. 23 yaşındaki bu genç sadece birkaç ay içinde garsonluktan kasiyerlere terfi etti ve şimdi restoranın sahipleri kendisine dükkânın belirli bir orandaki hissesini teklif ediyor.

Halinur kendisini hiç bu kadar iyi hissetmediği dönemde başına “umulmadık” bir şey geldi. Twitter’da kayıp olduğu duyuruldu.

Peki süreç buraya nasıl gelmişti. İşte olanlar:

Birkaç haftadır “kayıp” Uygurlar ile ilgili Batı merkezli sosyal medya platformlarında “StillNoInfo etiketi ile kampanya yürütülüyor ve bu başlık altına yazan kimi kişiler yahut organizasyonlar Çin’in radikalizm karşıtı eğitim kampından mezun olan yakınlarının kayıp olduğunu iddia ediyorlardı.

Halinur da bu sözde kayıplardan biriydi.

Kuzenin kocası Abdullah Rasul 13 Aralık’ta Twitter’da Halinur fotoğrafını paylaşıyor “Halinur ve onun akrabaları nerede? ” diye soruyordu.

Halinur, polisin kendisine yaklaşıp fotoğraftaki kişinin kendisi olup olmadığı sorulunca “Bunu duyunca şok oldum.” ifadesini kullandı. “Ben her zaman Turpan’daydım, yaşıyordum ve iyiydim. Neden böyle bir şey söylüyorlar?” diyor Halinur.

Halinur bundan geçen sene amcasının ve kuzenlerinin telkinleri ile burka giydiği için radikalizm karşıtı eğitim merkezlerine gönderildi. Zira tıpkı Fransa’da ya da Belçika’da olduğu gibi Çin’de de burka giymek yasaklanmış durumda.

Bununla da yetinmeyen Halinur’un akrabaları kız çocuklarının okulda yeri olmadığı ve kadınların yerinin kocalarının gerisi olduğu fikrini işlemiş ve ne yazık ki okuldan ayrılan Halinur 18 yaşında ilk çocuğunu doğurmuş. Halinur’un amcası terör örgütü kurmak ve yöneticisi olmak arayışları içinde.

Halinur, “En büyük pişmanlığım okulu bırakmaktı.” derken yaşıtlarının öğretim hayatına devam etmesini ya da kendi işlerini kurmasını kıskandığını itiraf ediyor. “Keşke okula devam etseydim.” diyen Halinur eğitim merkezindeyken beş yaşındaki kızına ve üç yaşındaki oğluna annesinin baktığını belirterek gururla “Mandarin dilinde konuşmayı orada öğrendim çünkü çok fazla yasal eğitim alamamıştım” diye ekliyor. Halinur’a göre iş bulmasında dil bilmesinin de yardımı olmuş.

Halinur kuzeni ve kocasının 2016 senesinde yurt dışına gittiği hatırlatarak “Onlarla yakın değildik sadece birkaç kez görüştük. Düğünlerine dahi gitmemiştim.” ifadesini kullanarak daha sonra bağlantıyı yitirdiklerini kaydediyor.

Resul’un Twitter hesabında İstanbul’da olduğu görülüyor. Halinur şöyle devam ediyor:

“Onlar iletişim halinde olsaydım neden böyle düşündüklerini öğrenmek isterdim. Neden böyle söylediklerini düşünüyorum ya da onlar baskı altında mı? Kim onlara baskı altına alabilir ki?”

Resmi olmayan tahminlere göre, Halinur gibi kayıp olduğu iddia edilen 200 kadar Uygur buluyor.

CGTN, yerel güvenlik birimlerinin yardımları ve yüz tanıma teknolojisi ile bu iddiaların peşine düşüyor.

Buna karşın Halinur’un hikâyesi şu iddiayı gündeme getiriyor: Böyle suçlamaların bulunduğu kaç tane sosyal medya iletisi var?

Öte yandan; Resul’un paylaştığı fotoğraftaki iki çocuğun akıbetine gelirsek…

Halinur’un çalıştığı yere motorla 15 dakika uzaklıkta anneannelerinin evinde kalan çocukları annesi ile video görüşmesi yaparken kayıt altına alıyoruz.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum