“Türkiye, Kuşak ve Yol’a aktif şekilde katılmalı”

20171002193212533_18412.gif

Kuşak ve Yol İşletmeciler Konferansı’na katılan Garanti Bankası Shanghai Temsilcisi Noyan Rona, konferansın İpek Yolu güzergahındaki ülkeler arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğini derinleştirmek açısından büyük önem taşıdığını söyledi.

Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu kapsamında ilk defa düzenlenen Kuşak ve Yol İşletmeciler Konferansı Beijing’de başladı. Konferans, ilgili ülkelerin sanayi ve ticaret alanlarındaki işbirliğini pekiştirmek için bir platform sağlamayı hedefliyor.

Noyan Rona, dün toplantıyla ilgili olarak CRI muhabirine verdiği demeçte, “İlk liderler toplantısında, böyle bir düzenleme yapılmamıştı. Dolayısıyla ilk liderler zirvesi, daha makro, daha global ve Kuşak ve Yol projesinin geleceğine veya geleceğini kuvvetlendirmeye yönelik siyasi iradenin belirtilmesi açısından önemli oldu. İkinci liderler zirvesinde peşine böyle bir CEO toplantısı konulması, bence artık projenin daha somut projelerle destekleneceği ve güzergah üzerindeki ülkeler arasında ekonomik, ticari, sosyal ve kültürel alanlardaki iletişimin de öne çıkacağı ve somut adımların atılmasına yönelik bir başlangıç olarak görüyorum ve çok önemsiyoruz biz bunu. Biz de beklentiler içerisindeyiz.” şeklinde konuştu.

Rona, Türkiye’nin inisiyatif güzergahındaki önemli bir ülke olarak, ülkenin siyaset, ekonomi, kültür ve turizm gibi alanlarına yeni bir dinamizm sağlamak üzere Kuşak ve Yol inşasına kapsamlı ve aktif şekilde katılması gerektiğini dile getirdi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum