Türk-Çin kültür ve iş çevresi forumdan ümitli

20190423173452432_50910.jpeg

Türkiye ve Çin’in ticaret ve kültür çevrelerinden ve düşünce kuruluşlarından temsilciler, 25 Nisan’da başlayacak 2. Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu’yla (BRF) ilgili olarak Çin Medya Grubu’na açıklamalar yaparak forumu değerlendiriyorlar. Temsilciler forumun iki ülke arasındaki işbirliğine yeni bir güç katmasını arzusunu ifade ediyor.

Türkiye Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Çin Konseyi Başkanı, Arzum Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı, 1992 yılından beri Çin’le ticaret yapıyor. Her yıl birkaç kez Çin’e gelen Kolbaşı, Çin’in kalkınma başarısı ve Çin hızına tanıklık etmiş bir isim. Kolbaşı foruma dair büyük ümitler beslediğini dile getiriyor:

“Kuşak ve Yol Zirvesi’ne geçtiğimiz sene yapılan farklı toplantılara Mısır’da, Hong Kong’da, Beijing’de katıldım. Bu toplantıların önemi şöyle; bir kere Kuşak ve Yol inisiyatifinin, vizyonunun anlaşılması açısından çok önemli. Çin ve diğer ülkelerin bu inisiyatiften ne beklentisi olduğunun daha iyi anlaşılması, kazan kazan diye konuşuluyor, o zaman diğer ülkelerin bundan ne kazanacağının konuşulduğu, gelinen noktanın Kuşak ve Yol inisiyatifinde ne olduğunun anlaşılacağı bir zemin yaratılması bakımından önemli. Tabii ki siyasi anlamda hem bu konuda işbirlikleri için doğru adımlar atılabiliyor hem de özel sektörün Kuşak ve Yol inisiyatifiyle ne yapılmak istendiğinin anlaması için önemli bir platform. Hem ticari anlamda, hem yatırım anlamında ilişkilerin tetiklenmesine yararlı olacağını düşünüyorum. Aynı zamanda özel sektörle devletin de el ele beraber işlere imza atabileceği bir platform bir zemin olacaktır. Ben bu yüzden bu toplantıyı, bu organizasyonu, bu zirveyi çok kıymetli buluyorum.”

Uzun zamandır Çin ile Türkiye arasındaki turizmin gelişmesine yönelik araştırma yapan Çin Sosyal Bilimler Akademisi’ne bağlı Batı Asya ve Afrika Enstitüsü’nden araştırmacı Wei Min, Çin Medya Grubu muhabirine yaptığı açıklamada turizmin gelişmesine değindi.

Wei, Kuşak ve Yol inşasının Çin ile Türkiye arasındaki turizm işbirliğine katkı sağladığına işaret ederek, bu tür işbirliğinin büyük potansiyele sahip olduğunu vurguladı:

“Forumun yaklaştığını görmekten çok memnunum. Kuşak ve Yol inisiyatifinin ortaya koyulmasından sonra Çin ile Türkiye arasındaki turizm işbirliği hızla ilerledi, genel olarak bir yükseliş oldu. Gelecekteki işbirliğinin önemli bir alanı tarihi ve kültürel kalıntıların korunmasıdır. Bu alanda iki ülkenin yapabileceği çeşitli çalışmalar var. Ayrıca doğal manzaralar, özellikle sahil bölgelerinde turistik projelerin geliştirilmesi alanında işbirliği geliştirilebilecektir.”

86 yaşındaki kıdemli çevirmen Li Xiande, yıllardır kendisini Türkçe edebiyat eserlerini Çinceye çevirmeye ve Çin-Türk dostluğuna katkı sağlamaya adamış bir isim. İnce Memet, Li’nin Çinceye çevirdiği eserlerden biri. Li’nin görüşleri şöyle:

“BRF etkinliği sadece ekonomik büyümeyle sınırlı değil. Ekonomik büyüme vesilesiyle ülkeler diğer alanlardaki işbirliğini derinleştirebilir. Ortak refah olunca ve halkın yaşam seviyesi yükselince, kültür ve edebiyat alanlarındaki temaslar da hız kazanır. Çevirmenlik yapan genç arkadaşların tamamlamadığımız çalışmaları sürdürüp, Çin ile Türkiye arasındaki kültürel değişim ve halklar arasındaki dostluğun pekiştirilmesine daha büyük katkı sağlamasını temenni ediyorum.”

2. Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu 25-27 Nisan günlerinde Beijing’de gerçekleştirilecek.

Forum, İpek Yolu ruhunu canlandırarak geniş kapsamlı ortaklık ilişkisinin tesisini sağlamayı, dünya ekonomisine güç katmayı, dünya ülkelerinin kalkınmasına daha geniş alan yaratmayı ve insanlığın kader ortaklığına giden yolu açmayı amaçlıyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum