Ticaret müzakereleri zorlu ama anlaşma imkânsız değil

412191.jpg

Xinhua Haber Ajansı’nın pazar günü bildirdiğine göre Ulusal Gelişim ve Reform Komisyonu ve Ticaret Bakanlığı, Amerikalı şirketlerle yeni bir anlaşmaya vararak 19 Temmuz’dan itibaren tarım ürünleri almaya başladı. Çinli şirketler pazar araştırmalarına ve satın alımlarına devam edecek.

Çin Halk Cumhuriyeti ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasındaki yüksek düzeyli ticaret müzakereleri Şanghay’da devam ediyor. Çin’in ABD’den tarım ürünleri alması bu noktada kesinlikle iyi niyet mesajı taşıyor. Xinhua’nın haberinden öğrenildiğine göre, Çin Hükümeti Amerika’yı da verdiği sözleri yerine getirmeye çağırıyor.

HEM İYİ NİYET GÖSTERİSİ HEM DE KOZ

Osaka Zirvesi’nde varılan uzlaşıya göre, taraflar yüksek düzeyli ticaret görüşmelerine iki ayın ardından devam edecek ve farklılıkları gidermek için çaba gösterecek. Anlaşmada daha ileri gidebilmek için iki ülke birbirlerinin kaygılarını anlamalı ve mümkün mertebe bu kaygılara olumlu yanıt vermeli. Böyle bir iyi niyet gösterisi karşılıklı güveni artıracak, özgüven tazeleyecek ve gelecekte karşılarına çıkacak muhtemel zorlukları aşmak için sabır verecektir.

Tarım ürünleri meselesi ABD’yi kaygılandıran konuların başında geliyor. Bu sadece ticaret görüşmeleri için elzem değil aynı zamanda havayı yumuşatmak için de önemli bir koz. Çin’in ABD’den tarım ürünleri sipariş etmesi müzakerelerde imtiyaz verdiği anlamına gelmez ama bir iyi niyet adamı olarak okunabilir.

TİCARET SAVAŞLARI DENGEYİ BOZDU

Çin, ABD tarım ürünleri için deniz ötesindeki en büyük pazardır. Çin’in bu ülkeden istikrarlı biçimde satın alım yapması ya da alımları durdurması ABD tarım sektörünü ve çok sayıda çiftliğin geleceğini büyük ölçüde etkileyecek. Diğer taraftan, Çin pazarının da ABD tarım ürünlerine ihtiyacı var. Böyle bir ithalat Çin halkının daha iyi bir yaşam arayışına olumu etki bırakacaktır.

Ticaret savaşları yukarıda belirttiğimiz karşılıklı üretim ve tüketim dengesini bozdu. Çin, ABD’nin gümrük vergisi adımına karşı “silahlanarak” ABD’den tarım ürünleri ithalatını sınırlandırdı. Çin, ABD’nin tarım ürünlerine olan ihtiyacı ikame edecek geniş bir alana sahip ancak Amerikalı çiftçiler Beijing ve Washington arasındaki ticaret savaşında endişe bataklığına gömüldüler. Amerika çiftçilerin zararlarını karşılamak için tazmin etmek için geçici önlemler alsa da bunlar sadece acil ihtiyaçları karşılamaya yardım eder.

AMERİKALI ÇİFTÇİLERİN ZORLU TERCİHİ

Kasım 2018’de yapılan Çin-ABD zirvesi sonrasında da Çin, ABD’den tarım ürünleri ithalatına devam etme kararı almış ve müzakere sürecinin ilerlemesine olumlu etki etmişti. Benzer şekilde, Çin yine Amerika’dan tarım ürünleri sipariş etti ve bu ürünleri gümrük vergisinden muaf tutabilir. Açık bir iyi niyet gösterisi olan bu adımın olumlu sonuçlar vermesi beklenir.

Çin’in ABD’den ithal ettiği tarım ürünlerinin uzun vadede istikrarlı hale gelmesi tarafların anlaşmasına bağlıdır. Ticaret savaşının olmadığı koşullarda Amerikalı soya ve mısır üreticileri Çin ile istikrarlı biçimde alış veriş yapacaktır. Ticaret savaşlarının devam etmesi halinde ise Amerikalı çiftçiler Çin’e bel bağlamak ya da yapısal düzenlemeler yapmak arasında sıkışıp kalacak.

Çin, bir adım attı ve iyi niyetini gösterdi. Bu aynı zamanda görüşmeler anlaşmaya varmazsa iyi niyet göstermeye devam etmeyeceği anlamına gelir ki bunun bedelini Amerikalı çiftçiler öder. Mantıklı olan karşılıklı saygıya dayalı ve kapsayıcı anlaşmaya varmak. Aksi takdirde ticaret görüşmelerinde atılım yapmak imkânsız hale gelecek.

ÇİN’İN ÜÇ TEMEL KAYGISI

Çin 3 temel kaygısı olduğunu açıklıkla dile getirdi. Bunlar, ek vergilerin kaldırılması, ABD’nin istediği ithalatın gerçekçi olması ve anlaşma metninin adaletli olması.

Çin Halk Cumhuriyeti ve ABD arasındaki ticaret görüşmelerinin 12. turu zorlu geçecek ancak taraflar iyi niyetli adımlar atar, karşılıklı saygı gösterir ve orta yolda buluşursa üstesinden gelinemeyecek zorluk yok. Nihayetinde anlaşmaya varmak iki tarafın da çıkarına.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum