“Tibet bahanesiyle Çin’in içişlerine karışmak sonuçsuz kalacak”

20200130143639574_13534.gif

ABD Temsilciler Meclisi’nde önceki gün sözde “2019 Tibet Politikası ve Destek Yasa Tasarısı” onaylandı.

Uluslararası hukuku ve uluslararası ilişkilerin temel ilkelerini ciddi bir şekilde ihlal eden bu girişim, “Tibet’in bağımsızlığı”nı hedefleyen güçlere çok yanlış bir mesaj göndermenin yanı sıra, ABD’de bazı çevrelerin Tibet meselesini kullanarak Çin’in içişlerine müdahale etmeye ve Çin’in toprak bütünlüğünü bozmaya kalkıştığını da açıkça gösteriyor.

Tibet, öteden beri Çin topraklarının bir parçasını oluşturuyor. Geride kalan 60 yıl boyunca Tibet’te ekonomi, toplum, kültür ve ekoloji alanlarında tarihi gelişmeler kazanıldı.

Tibet’teki gerçek durum uluslararası arenada daha iyi biliniyor. Çin’in Tibet politikası, dünya ülkelerinin anlayışını ve desteğini kazanıyor.

Dünyaca ünlü Tibet uzmanı Lüksemburglu akademisyen Albert Ettinger, Tibet’te kazanılan başarıların tüm dünya tarafından takdirle değerlendirildiğine dikkat çekti. ABD’nin Tibet sorunu bahanesiyle Çin’in içişlerine karışması, dünya kamuoyunun ve dünya halklarının aklını çelemez.

Tibet meselesi, ne milliyet ne de din meselesidir; Çin’in egemenliği ve toprak bütünlüğüne ilişkin ilkesel bir meseledir. ABD Temsilciler Meclisi’nde sözde Tibet politikası yasa tasarısının onaylanması, uluslararası hukukta belirlenen iç işlerine karışmama ilkesine, ABD’nin Çin-ABD ortak bildirisinde üstlenmesi gereken yükümlülüklere aykırıdır.

Sözde yasa tasarısının Çin adına hiçbir hükmü yok.

Çin, ABD’den Tibet bahanesiyle Çin’in iç işlerine müdahale etmeyi durdurmasını, iki taraf arasındaki karşılıklı güven ve işbirliğine faydalı adımlar atmasını istiyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum