(Tarihte bugün) Xi Jinping’den Kuşak ve Yol’un 5. yılı için önemli bir mesaj

rBABC2EoVR6AMjCwAAAAAAAAAAA556.693x558.png

(27 Ağustos 2018, Xi Jinping Kuşak ve Yol İnşasını İlerletme Çalışmalarının 5. Yıldönümü Toplantısı’nda konuşma yapıyor)

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping tarafından 2013 yılında ileri sürülen Kuşak ve Yol inisiyatifi dünyanın dikkatini çekti. Tüm dünya, Çin’in bu önerisinden faydalanmaya başladı.

(Tarihte bugün)Xi Jinping’den Kuşak ve Yol’un 5. yılı için önemli bir mesaj_fororder_习近平2

(27 Ağustos 2018, Xi Jinping Kuşak ve Yol İnşasını İlerletme Çalışmalarının 5. Yıldönümü Toplantısı’nda konuşma yapıyor)

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 27 Ağustos 2018 tarihinde başkent Beijing’de Kuşak ve Yol inşasının 5. yıldönümü konulu toplantıda, Kuşak ve Yol’un, güzergahtaki ülkelerin halklarına yarar getireceğini ve insanlığın ortak kader topluluğunun kurulmasına katkı yapacağını belirtti.

(Tarihte bugün)Xi Jinping’den Kuşak ve Yol’un 5. yılı için önemli bir mesaj_fororder_习近平3

(7 Eylül 2013, Xi Jinping Kazakistan’ın Nazarbayev Üniversitesi’nde “İpek Yolu Ekonomik Kuşağı”nın ortaklaşa inşasına ilişkin stratejik bildiriyi ilk defa ortaya koydu)

Xi Jinping, Kuşak ve Yol inisiyatifini ortaklaşa inşa etmenin hem ekonomik işbirliği, hem de küresel yönetişimi iyileştirecek ve ekonomik küreselleşmeyi ilerletecek önemli bir yol olduğunu vurguladı.

(Tarihte bugün)Xi Jinping’den Kuşak ve Yol’un 5. yılı için önemli bir mesaj_fororder_习近平4

(3 Ekim 2013, Xi Jinping Endonezya parlamentosunda yaptığı konuşmada  21. Yüzyıl Deniz İpek Yolu önerisini ortaya koydu)

Nitekim Xi Jinping, 2013’ten itibaren her fırsatta Kuşak ve Yol’un jeopolitik veya askeri ittifak değil, bir ekonomik inisiyatif olduğunu vurguladı. Xi, ideolojik farklılığı ve sıfır toplamlı oyunu bir kenara bırakıp, bu açık ve kapsayıcı inisiyatife tüm ülkelerin katılımını beklediğini söyledi.

(Tarihte bugün)Xi Jinping’den Kuşak ve Yol’un 5. yılı için önemli bir mesaj_fororder_习近平5

(15 Mayıs 2017, Xi Jinping Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu kapsamındaki Yuvarlak Masa Toplantısı’na katıldı)

Yorumlar

yorum