Taiwan otoriteleri Beijing’e düşmanlıkta ısrar etmemeli

china-taiwan.jpg

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Senatosu “Taiwan Yasası”nı salı günü kabul etti. Dış İlişkiler Komitesi yasası gözden geçirdikten sonra ABD Temsilciler Meclisi’ne gönderecek. Yasa ” 2019 Taiwan Müttefikleri Uluslararası Koruma ve Geliştirme Girişimi Yasası” olarak adlandırılıyor.

Tüm dünyanın ilgisini çeken yasa “Taiwan’ın resmi ortaklıklarının yanı sıra gayrı resmi partnerliklerinin de desteklenmesini öngörüyor. Yasanın amaçlarından birisi Taiwan’ın uluslararası kurumlara üye ya da gözlemci olarak katılmasını sağlamak. Bununla birlikte yasaya göre; Taiwan’la ilişki kuran ülkeler ödüllendirilirken ilişkilerini bozanlar ise cezalandırılacak.

O GÜNLER GERİDE KALDI

ABD Kongre üyelerinin histerik tasarısını Çin’in ne derece etkileyeceği şüpheli olsa da kesin olan şey Beijing yönetiminin bu adımları kesinlikle ciddiye almayacağı.  Çin “Taiwan bağımsızlığına karşı” kendi ilkelerine uygun olarak yeni önlemler açıklayacak. ABD’nin Taiwan Boğazı’nı domine ettiği günler artık geride kaldı.

Washington yönetimi, geçtiğimiz iki sene içinde Taiwan ile ilgili iki yasa yürürlüğe koysa da bunların etkisi kısıtlı oldu ve ABD’nin hegemonik gücündeki aşınmayı bir kez daha kanıtladı. Son çıkan “Taipei yasası” Taiwan ile teması kesen ve Beijing ile diplomatik ilişkileri tesis eden kimi küçük ülkelerde endişelere neden olabilir. Buna karşın Washington’dan gelen tehditlere rağmen Solomon Adaları ve Kiribati gibi ülkeler hali hazırda Çin ile ilişkileri yeniden kurmuştu. Dolayısıyla ABD, kanunlara aykırı yeni hamlesi beklenmedik bir dirençle karşılaşabilir.

BİR GECEDE TAIWAN İÇİN HER ŞEY DEĞİŞİR

Çin Halk Cumhuriyeti anakarası Taiwan meselesinde çıkarlarını ve askeri gücüne de duyduğu güveni yineliyor. Beijing’in Taiwan sorununa yaklaşımı ise bu aşamada barışçıl ve geliştirdiği yol haritasına da güveniyor. Buna karşın eğer Taiwan otoriterleri “bağımsızlık” hattına ulaşacak kadar ileri gider ya da Amerika ilişkilerinde kırmızı çizgileri aşarlarsa Çin politikasını bir gecede değiştirebilir. Bu politika değişiminin Taiwan’a faturası ağır olacaktır.

Çin sahip olduğu seçeneklerden dolayı Amerika’nın Taiwan konusunda çıkardığı yasanın somut bir karşılığı olmayacaktır. Bu nedenle Taiwan otoritelerinin ABD’deki seçimler doğrultusunda atılan adımlara fazla bel bağlamaması gerekir.

KİMSE ÇİN İLE DÜŞMAN OLMAK İSTEMEZ

Taiwan’ın güvenliği ve refahını anakara ile kurduğu ilişkilerin düzeyine bağlı. Burada izlenecek erdemli politika Amerika’ndan F-16 almaktan daha çok işe yaracaktır.

Bugün dünyada Çin’i stratejik rakip olarak tanımlayan Amerika da dâhil Beijing yönetimi ile gerçekten düşman olmaya cesaret edemez. Eğer Taiwan düşmanca tavırlarında itiraz ederse bu kendilerini er ya da geç felakete sürükleyecektir ve Amerika dâhil onları bu yaşayacakları felaketten kimse kurtaramaz.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum