“STI Board nitelikli kalkınmayı hızlandıracak”

20190614201747791_27226.jpg

Çin’in sermaye piyasasındaki reformların “pilot uygulaması” olarak hayata geçirilen Bilimsel ve Teknolojik İnovasyon Kurulu (STI Board) dün, Shanghai Menkul Kıymetler Borsası’nda resmen işlem görmeye başladı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in geçen yılın Kasım ayında Shanghai Menkul Kıymetler Borsası’nda STI Board’un oluşturulmasına ilişkin açıklamasından bu yana yalnızca yedi ay gibi bir zaman geçti. Bu da STI Board’un Çin’in sermaye piyasasındaki reformlar açısından taşıdığı önemi ve Çin’in sermaye piyasasında reform gerçekleştirme kararlılığı ile hızını ortaya koyuyor.

Çin ekonomisi şu anda nitelikli kalkınmaya yönelirken, inovasyon da üretkenliğin ana gücü haline geldi. Bu da sermaye piyasasının, bilimsel ve teknolojik inovasyonu hızlandırma ve reel ekonominin gelişmesine destek verme çalışmalarında daha büyük rol oynamasını gerektiriyor. STI Board’un oluşturulması, Çin’in sermaye piyasasındaki reform ve dışa açılma uygulamalarını derinleştirmek için hayata geçirdiği sistematik bir düzenleme niteliği taşıyor.

Dünyanın ikinci büyük piyasası Çin’de STI Board’un kurulması, Çin’deki bilimsel ve teknolojik inovasyon işletmelerinin sermaye piyasasından daha büyük destek almasını ve sermaye piyasasının Çin ekonomisinin nitelikli gelişmesi için gerçek bir itici güç olmasını sağlayacak.

Öte yandan, kâr ve hisse payı yapısının gerekliliklerine tabi bazı inovasyon işletmeleri, iç sermaye piyasasından destek alamadığı için, yurtdışı piyasalardan finansman bulmak zorunda. STI Board bu sorunu çözmek için, borsada işlem görmenin şartlarını belli ölçüde gevşetti. Böylece, KOBİler ve büyümekte olan inovasyon işletmelerine büyük işletmelerle aynı finansman fırsatı sağlanacak.

Dünyanın başlıca gelişmiş ülkelerinin deneyimlerine bakıldığında, bilim ve teknoloji endüstrisinin yükselişinin, sermaye piyasasının desteğinden ayrı kalamadığı görülüyor. STI Board, yeni nesil bilgi teknolojisi, gelişmiş ekipman, yeni malzemeler, yeni enerji, enerji tasarrufu ve çevre koruma ile biyomedikal gibi yüksek teknoloji sektörü ile yeni kalkınan stratejik sektörlere ağırlık verecek. STI Board, şu ana kadar söz konusu sektörlerden 122 işletmenin başvurusunu kabul etti. Bunun Çin’in bilim ve teknoloji endüstrisinin kalkınmasına ve rekabet gücünün artmasına büyük yardımcı olacağı şüphesiz.

Çin’de STI Board’un kurulması, uluslararası sermayeye de yeni fırsatlar getirdi. Çin’de 52 trilyon yuanlık piyasa sermayesine sahip borsaya kayıtlı 3 bin 639 şirket bulunuyor. Yabancı kuruluşların 2018’de net olarak satın aldığı Çin’in borsasına kayıtlı hisse senedi miktarı, önceki yıla göre yüzde 85 artarak, 42 milyar 500 milyon doları buldu. Fakat yabancı sermayenin Çin borsasındaki payı sadece yüzde 2-3 civarında. Yani gelecekte daha çok yükselme imkanına sahip. Uluslararası yatırımcıların STI Board aracılığıyla Çin’in kalkınmasından daha fazla yarar görmesi bekleniyor.

Çin sermaye piyasası reformlarında bir “pilot uygulama” olarak görülen STI Board, şu an deneme ve uluslararası kurallarla kaynaşma sürecinde. STI Board, ilgili reformları daha da derinleştirecek, Çin ekonomisinin nitelikli büyümesine güç katacak ve uluslararası finans piyasasının istikrarlı gelişimine Çin katkısı sunmaya devam edecek.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum