Shanghai’dan Fransız bir çift geçti…

602x338_cmsv2_5dc4bd6a-ed02-5efb-b014-5202b462eede-3748834.jpg

Yılda bir kez Çin’i gezen Emmanuel Macron Xi’an ve Beijing’in ardından bu kez ülkenin doğusuna uzanıp Shanghai şehrinin tadını çıkardı.

Macron’un şehre geldiği ilk gece, 2. Uluslararası İthalat Fuarı’nın karşılama yemeği Heping (Barış) Oteli’nde verildi. Bu tarihi otel Uzak Doğu’nun en yüksek tepesi unvanına sahipti ve seçkin bir caz grubuyla ün salardı.

O gece “yaşlanmayan” grup tekrar sahneye çıktı.

Pencereden dışarı bakıldığında Lujiazui’in etkileyici manzarası görülür. Geçmişte geçimini sağlamak için uğraşan kayıkçıların doldurduğu Lujiazui, bugün dünyadan en yetenekli kişilerin ilgisini çekiyor.

Yemek sırasında ithalat fuarı ve dışa açılma dilden düşmezken, pencerenin dışında dışa açılmanın yol açtığı büyük mucize kendi hikâyesini zaten anlatıyordu. Mekânın içi ve dışı, geçmişteki ve şimdiki Çin fırsatlarını göz önüne seriyor, dünyamızın bulunduğu kavşaktan hangi yöne sapacağına dair bir mesaj veriyordu.

Macron’un son ziyarette iki konu üzerinde belli tutum sergilediği belirtiliyor. Birincisi, dışa açılma ve küreselleşme tutumu, ikincisi dostluk.

Ertesi sabah liderler fuardaki etkinliğe katılırken, hanımefendiler de aralarındaki dostluğu mart ayındaki Paris Tiyatrosu’ndan Shanghai’daki dershaneye taşıdı.

Fransa Amiens Lisesi’nde Fransızca öğretmiş ve tiyatro kulübünde yönetmenlik yapmış olan Brigitte hanım, Shanghai’da bir kez “ev sahipliği” yaptı. Okula geri dönüp “Küçük Prens”i izledi.

Öğrencilerin karşısında tekrar öğretmene dönüştü.

Shanghai Yabancı Diller Üniversitesi’ne bağlı lisenin açık, sıcakkanlı ve özgüvenli öğrencileri Çin’in bugünü ve geleceğidir…

Bir dershanede öğrenciler basılı eko çanta yapıyor. İki hanımefendiye burada hediye çantalar verildi. Çinli ‘first lady’ Peng Liyuan çocuklara “bunu kullanacağım” dedi.

Brigitte öğrenci eserleri arasında panda yüzlü bir hamur oyuncak buldu ve “Bakın, Yuanmeng” dedi.

“Yuanmeng” (rüya gerçekleşti) iki hanımefendinin daha önce bir bebek pandaya verdikleri isimdir.

Aşağıdaki sosyal medya paylaşımı pandanın Fransızlar için ne kadar önemli olduğunu gösteriyor:

“Macron’un Çin gezisinde önemli bir iş var. Çin’le iki panda meselesini konuşacak. Fransızlar Çin’den ne kadar değerli sözleşmeler getirdiğinizle ilgilenmez, iki pandanın 2022 yılında kira süresi dolduktan sonra bu sürenin uzatılıp uzatılmamasına daha büyük önem verir. Fransızların panda sevgisi ne kadar büyük bilemezsiniz! Hayvanat bahçesinde ağırlanan turist sayısı pandanın gelişiyle 600 binden 1 milyon 600 bine yükseldi.”

Fransızca dershanede Çin ve Fransız yemekleri sıralanıyor. Öğrenciler dil dışında yaşama da özen gösteriyor. Brigitte hanım peyniri beğenirken, Peng hanım ilgisini Shanghai mantısı ve tuzlu soya sosuna yöneltti.

Vakit akşam vakti. Shanghai’nin Yuyuan Bahçesi’nde bir aile yemeği verildi. Shanghai mantısı ısıtılıp sunuldu.

Öğrencilerden Fransız konuklara ne ikram edilecek sorusuna cevap geldi.

Çin tarzındaki bahçe Shanghai’ın en pahalı merkezinde bulunuyor. 400 yıllık tarihe sahip bahçe Shanghai’ın geçmişine tanıklık eden en eski eserlerinden bir tanesi.

İki taraf yemekten hemen sonra Beijing’e dönüyor ve ertesi gün yapılacak olan resmi ziyaret programına katılmayı planlıyor. Yuyuan Bahçesi’nin arkasında bir gökdelen duruyor. İki taraf el sıkışırken Shanghai Merkezi’nin tepesi kırmızı, beyaz ve mavi renklerde yanıp Fransız konukları uğurluyor.

Macron’un resmi ziyaretinin 3. gününde Briggite hanım Yasak Şehir’i gezdi ve geleneksel Çin mimarisinin güzelliğini hissetti.

Macron ve eşi Çin kültürü ve sanatını çok beğenmesi gibi, Çinliler de Notre Dame de Paris’e özel bir ilgi besliyor. Belki de bu sebepten Macron, onarım çalışmalarına Çinli uzmanları davet etti.

Yuyuan Bahçesi’nden ayrılırken Peng Liyuan yan tarafta bulunan çalışanlara ve gazetecilere el salladı.

Birkaç gün sonra görüşmek üzere.

Kısa süre sonra Yunanistan ve Brezilya’da sizlerle tekrar buluşmak dileğiyle…

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum