Peng Liyuan’dan UNESCO Courier’e röportaj

rBABCWGMjuOAKy2-AAAAAAAAAAA566.1024x683.770x514.jpg

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’ın eşi Peng Liyuan, kısa süre önce UNESCO Courier dergisinin özel sayısına bir röportaj verdi.

UNESCO’nun kız çocukları ile kadınların eğitiminin ilerletilmesinden sorumlu özel elçiliğini yürüten Peng Liyuan, yoksulluğun ortadan kaldırılması ve cinsiyet eşitliğinin sağlanmasının tüm insanlığın ortak idealleri ve tüm dünya kadınlarının ortak isteği olduğunu ifade etti.

Peng Liyuan, Çin’in mutlak yoksulluğun ortadan kaldırılması hedefine ulaştığını ve eğitim yoluyla yoksulluğun azaltılmasının çok önemli bir tedbir olduğunu kaydetti.

Daha fazla kadına iyi eğitim alma imkânının sağlanması ve Birleşmiş Milletler (BM) 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin gerçekleştirilmesi gerektiğini dile getiren Peng Liyuan, COVID-19 salgını esnasında dünya genelinde hiçbir kız çocuğunun geride kalmasına izin verilmemesi gerektiğini belirtti.

Peng Liyuan, UNESCO tarafından başlatılan “Geleceğin Eğitimi” girişiminin çok anlamlı olduğunu hatırlatarak, insanların doğayla ve farklı ülkelerden ve farklı kültürel geçmişlere sahip insanlarla uyum içinde bir arada yaşama becerilerinin eğitimle sağlanabileceğini kaydetti.

Kadınların insanlığın gelişimini ilerleten önemli bir güç olduğunu hatırlatan Peng Liyuan, daha fazla hükümet, uluslararası kuruluş ve sivil toplum kuruluşunun eğitim yoluyla kadınlara güç katmaları, kız çocuklarının ve kadınların eğitimini geliştirmeleri gerektiğini ifade etti.

2015’te Çin ve UNESCO ortaklığıyla Kız ve Kadın Eğitimi Ödülleri girişiminin başlatıldığına işaret eden Peng, ödüllere UNESCO ile birlikte ev sahipliği yapmaya devam edeceklerini dile getirdi.

Yorumlar

yorum