Peng Liyuan, UNESCO’nun “Kız Çocukları ve Kadınların Eğitimi” ödül törenine katıldı

peng-liyuan.png

CGTN

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in eşi ve UNESCO’nun kız çocukları ile kadınların eğitiminin ilerletilmesinden sorumlu özel elçisi Peng Liyuan, 2021 UNESCO Kız Çocukları ve Kadınların Eğitimi Ödülü’nün çevrim içi ödül töreninde bir konuşma yaptı.

Brezilya’nın teknoloji sektöründeki cinsiyet farkını kapatmak için yeterince temsil edilmeyen düşük gelirli kadın ve kız çocuklarına yönelik bir proje eğitimi ile Mozambik’teki rol modeller ve genç kadınlarla ilgili bir diğer proje bu yılki UNESCO Kız ve Kadın Eğitimi Ödülü’ne layık görüldü.

Peng, video aracılığıyla Brezilya ve Mozambik’ten ödül kazananları tebrik etti. 2015 yılında UNESCO ile Çin tarafından ödülün verilmesinden bu yana, olumlu bir etki yarattığını ve daha fazla insanın kendilerini kız çocuklarına ve kadınların eğitimine adamaya teşvik ettiğini söyleyen Peng, yüz binlerce kız çocuğu ile kadının kendilerini geliştirebildiğini de sözlerine ekledi. Her geçen gün çok sayıda kişinin kız çocukları ile kadınların eğitimine destek verdiğini belirten Peng Liyuan, küresel eğitimde cinsiyet eşitliğini teşvik ettiklerini kaydetti.

Peng ayrıca, uluslararası toplumun kız çocukları ile kadınların eğitimine daha fazla önem vermesini, desteklemesini ve 2030 Birleşmiş Milletler (BM) Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin gerçekleştirilmesine yeni katkılarda bulunmasını umduğunu dile getirdi.

Covid-19 salgınının kız çocukları ile kadınları eğitim açısından olumsuz etkilediğini vurgulayan Peng, onlara eşit ve kaliteli eğitim verilmesi için daha fazla çaba gösterilmesi çağrısında da bulundu. Dijital teknolojiden tam anlamıyla yararlanmayı, yüksek kaliteli çevrim içi eğitim kaynaklarını paylaşmayı, yoksul ailelerden ve bölgelerden gelen kızlar ile kadınlar için eğitim desteğini artırmayı savundu. Peng ayrıca kız çocukları ile kadınların fiziksel ve zihinsel sağlıklarını kapsamlı bir şekilde iyileştirmeleri için sağlık eğitiminin güçlendirilmesinin önemine de dikkat çekti.

UNESCO Genel Direktörü Audrey Azoulay, ödülün verilmesinde ve özellikle pandeminin getirdiği zorluklarla karşı karşıya kaldıklarında kız çocukları ile kadınların hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı olmada Çin’in büyük rolü olduğunu söyledi.

“UNESCO Kız Çocukları ve Kadınların Eğitimi Ödülü”, kız çocukları ile kadınların eğitimini ilerletmek için bireyler, kurumlar ve kuruluşlar tarafından yapılan olağanüstü ve yenilikçi katkıları onurlandırıyor.

Yorumlar

yorum