Pekin uyardı: “Çin vatandaşları ABD güvenlik güçleri tarafından ‘taciz’ ediliyor”

1559641662407-tl-us-china-relations.jpg

The People's Republic of China flag and the U.S. Stars and Stripes fly along Pennsylvania Avenue near the U.S. Capitol in Washington during Chinese President Hu Jintao's state visit, January 18, 2011. Hu arrived in the United States on Tuesday for a state visit with U.S. President Barack Obama that is aimed at strengthening ties between the world's two biggest economies. REUTERS/Hyungwon Kang (UNITED STATES - Tags: POLITICS)

Pekin, ABD’de bulunan Çin vatandaşlarının sorgulandığı, mülakata alındığı ve ABD güvenlik güçleri tarafından diğer türde ‘tacizlere’ maruz bırakıldığı gerekçesiyle bir seyahat uyarısı yayımladı.

Seyahat uyarısında ABD’de bulunan Çin vatandaşlarının ve kurumlarının güvenlik önlemlerini arttırması ve uygulamalara “aktif ve uygun” karşılık vermesi gerektiği bildirildi.

Uyarı, Çin ile ABD’nin arasındaki ticaret savaşının tekrar başlamasının ve Trump hükümetinin daha sert “göçmenlik uygulamaları” uygulamasının ardından geldi.

Salı günü de Çin Kültür ve Turizm bakanlığı “ABD’deki yüksek suç oranları” sebebiyle bir seyahat uyarısı yayınlamıştı. ABD’de bulunan Çinli öğrencilere de yeni vize uygulamaları sebebiyle “riskleri tartmaları” tavsiyesinde bulunulmuştu.

Uyarılar yıl sonuna kadar geçerli olacak.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum