“Para siyaseti, ABD demokrasisinin riyakârlığını ifşa ediyor”

151222135452-donald-trump-flag-december-16-2015-super-tease.jpg

Çin İnsan Hakları Araştırma Derneği tarafından bugün yayımlanan makalede, ABD’deki keskin siyasi kutuplaşmaların ve sosyal ayrışmaların kökeninde “para siyaseti”nin olduğu vurgulandı.

“Para siyaseti, ABD demokrasisinin riyakârlığını ifşa ediyor” başlığını taşıyan makalede, para siyasetinin, ülkedeki seçim sistemini zenginler için “tek kişilik gösteri” hâline getirdiğine işaret edildi.

Makalede, ABD’de başkanlık ve kongre seçimleri dâhil 2016 yılında yapılan seçimler için 6,6 milyar dolar harcanarak rekor kırıldığı aktarıldı.

Aynı zamanda, çok miktarda gizli fon ve kara paranın da ABD seçimlerinde kullanıldığına dikkat çekilen makalede, 2018 yılında NBC News tarafından yayımlanan haberde, ABD Maliye Bakanlığı’nın kâr amacı gütmeyen kuruluşları fon kaynaklarını açıklamaya zorlamayacağını duyurmasının, seçim kampanyalarının arkasındaki sermaye desteğinin şeffaflığını büyük ölçüde azalttığının yazıldığı ifade edildi.

Para siyasetinin, ABD kapitalist sisteminin kaçınılmaz bir sonucu olduğunun altı çizilen makalede, ABD’nin kendini daima demokrasi ve insan hakları konusunda bir “model” olarak sunduğunu, ancak yaygınlaşmış ve kökleşmiş para siyasetinin ABD demokrasisinin yalanlarını ortaya çıkarttığı vurgulandı.

Makalede, ABD siyasetine tamamen para tarafından yön verildiği, bu durumun ülkedeki insan haklarına da acımasızca zarar verdiği yazıldı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum