Para piyasası fonlarının en büyüğü artık Çinli!

alibaba-analiz.jpg

Financial Times’ın haberine göre, Alibaba’nın kurduğu Yu’e Bao, yönettiği 165,6 milyar ABD Doları ile Amerikan JP Morgan’ın fonunu geride bırakarak, dünyanın en büyük para piyasası fonu konumuna yükseldi.

Alibaba’nın finans şirketi Ant Financial, müşterilerinin ödeme yapmak için kullandıkları hesaplardaki yüklü nakdi bir fona aktararak yönetme kararı aldı ve Yu’e Bao bu şekilde doğdu.

Yu’e Bao’nun ortaklarından Tianhong Fon Yönetimi, Yu’e Bao’nun büyümesi sayesinde 1 trilyon yuanı (145 milyar ABD Doları) yöneten ilk fon şirketi oldu. Ayrıca Yu’e Bao’nun takas ve saklama bankası CITIC Bank da en yüksek fonu saklayan kuruluş oldu.

Çin piyasası için danışmanlık hizmeti sağlayan Z-Ben Advisors şirketinin direktörü Peter Alexander, Financial Times’a verdiği demeçte, Yu’e Bao fonunun çok sayıda bireysel hesaba sahip olması sayesinde bankalarla müzakere etme gücünü kullandığını ve sürecin kısa olması nedeniyle de yüksek likidite oranını elinde bulundurduğunu ifade etti.

Tianhong Fon Yönetimi analisti Wang Denfeng ise, şirketinin sermaye likiditesine öncelik verdiğini, diğer taraftan da verimlilik oranı, likidite ve finansal risklerin dengelenmesi için gereken her önlemi aldıklarını kaydetti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum