Pakistan, Çin’den 1 milyon doz Sinopharm aşısı alacak

Pakistan Başbakanı’nın sağlık danışmanı Dr. Faisal Sultan, ülkenin Çin’den sırasıyla 1 milyon doz Sinopharm ve 60 bin doz CanSino aşılarının satın alınması için sipariş verdiğini söyledi. Yetkili, birkaç milyon ek dozun yolda olduğunu ve nisan ayında teslim edileceğini de sözlerine ekledi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, gelişmekte olan ülkeler için DSÖ liderliğindeki COVAX programı tarafından sağlanan 17 milyon doz Oxford-AstraZeneca aşısının tedarikinde yaşanan gecikmenin ardından, ülkede halihazırda durgun olan aşılama kampanyasının daha da büyük bir darbe alacağına dair kaygılar arttı. Söz verilen aşıların mart ayı sonunda teslim alınması planlanıyordu ancak Dünya Sağlık Örgütü’nün tedarikçisi olan Hindistan Serum Enstitüsü, malzemeleri kendi gereksinimleri karşılayacak şekilde yönlendirince takvimde gecikme yaşandı. Pakistan, şu anda Çin tarafından bağışlanan Sinopharm dozlarını kullanarak sağlık çalışanlarını ve yaşlıları aşılıyor.

Vakalar yükseliyor

Pakistan’da pazar günkü Covid-19 vaka sayısı 4 bin 767’ye ulaştı. Bu Temmuz 2020 tarihinden bu yana ulaşılan en yüksek günlük vaka sayısı oldu. Sağlık Bakanlığı, toplam vaka sayısının 654 bin 591’e yükseldiğini açıklayarak son 24 saatte 57 kişinin daha hastalıktan öldüğünü ve toplam can kaybının ise 14 bin 215 olduğunu açıkladı. Ülkede şu ana kadar 595 bin 929 kişi iyileşirken aktif vaka sayısı ise 44 bin 447.

Son günlerde Güney Asya ülkesinde enfeksiyonlar arttı ve mart ayında 72 binden fazla vaka rapor edildi. Vaka sayısındaki artış nedeniyle hükümet, uygulanmakta olan kısıtlamaların üç hafta daha süreceğini açıkladı. Acil durumlar dışında hareketliliğe izin verilmeyen Pakistan’da enfeksiyon oranlarının yüksek olduğu ilçelerde eğitim kurumları 11 Nisan’a kadar kapalı olacak.

Yorumlar

yorum