Öünümüzdeki yıl Çin ekonomisinde neler yapılacak?

rBABCWG0kD-Abj2_AAAAAAAAAAA357.1024x682.770x513.jpg

2021 yılında Çin ekonomisinde ne gibi başarılar elde edildi?2022 yılında Çin ekonomisinde neler yapılacak?

8-10 Aralık’ta Beijing’de düzenlenen Merkezi Ekonomik Çalışma Toplantısı’ndan edinilen bilgilere göre, 2021’de Çin’in ekonomik kalkınması ile salgın önleme ve kontrolüyle ilgili çalışmaları dünyada öncü konumunu sürdürüyor. Ulusal bilimsel ve teknolojik güç hızla artırılıyor, endüstriyel zincirin direnci yükseltiliyor, reform ve dışa açılma derinlemesine teşvik ediliyor, ekolojik uygarlığın inşası ilerletiliyor.

Toplantıda 2022 yılında Çin ekonomisinin gelişimi için “istikrara öncelik verme ve istikrar içinde ilerleme”ye dair bir genel yaklaşım ortaya koyuldu.

Toplantıda esas olarak dört alanda önerilerde bulunuldu:

– Aktif bir maliye politikası, istikrarlı ve sağlıklı bir para politikası sürdürülecek. KOBİ’ler, mikro işletmeler ve imalat sektörüne destek güçlendirilecek ve altyapı yatırımı uygun şekilde ileriye alınacak.

Öünümüzdeki yıl Çin ekonomisinde neler yapılacak?_fororder_borsa

KOBİ’lere hizmet eden Beijing Menkul Kıymetler Borsası 15 Kasım 2021’de açıldı.

-Bilimsel ve ekonomik politikalar adım adım yerine getirilecek

Öünümüzdeki yıl Çin ekonomisinde neler yapılacak?_fororder_sinovac

Sinovac İlaç Üretim Şirketi’nin Beijing’in Daxing bölgesindeki farikasında COVID-19 aşısı üretim hattı

-Yüksek seviyeli dışa açılma genişletilecek

Öünümüzdeki yıl Çin ekonomisinde neler yapılacak?_fororder_simon

8 Aralık 2021’de, Jiangsu eyaleti Haian kentindeki Haian Ekonomik ve Teknolojik Kalkınma Bölgesi’ndeki Haian Simon adlı bir elektrik şirketi, tamamı İspanyol sermayeli bir işletmedir.

Bugün Çin’in DTÖ’ye katılımının 20. yıldönümü. Çin’in toplam ekonomik çıktısının dünya ekonomisindeki payı, 2000’deki yüzde 3,6’dan 2020’de yüzde 17’ye yükseldi.

Çin tarafından uygulanan ithalat tarifelerinin genel seviyesi yüzde 15,3’ten yüzde 7,4’e düşerek DTÖ’ye katıldığında verdiği yüzde 9,8’lik orandan daha düşük bir seviyede seyretti.

Bu yılın ilk 10 ayında Çin’in çektiği yabancı sermaye yıllık bazda yüzde 17,8 arttı.

Çin Ticaret Bakanlığı tarafından 9 Aralık’ta yapılan açıklamaya göre, Çin’in imalat sektöründe yabancı yatırım üzerindeki kısıtlamalar kaldırıldı. Çin, DTÖ tarafından belirlenen hizmet ticaretinin 160 alt bölümünün dörtte üçünü dışa açmış durumda.

Sosyal politikalar halkın yaşamını güvence altına alacak 

Öünümüzdeki yıl Çin ekonomisinde neler yapılacak?_fororder_tiantan

Sonbaharda Beijing’deki Gök Tapınağı Parkı’nda spor yapan yaşlılar

Çin’de 264 milyon 60 yaş ve üstü insan, nüfusun yüzde18,7’ini oluşturmaktadır. Nüfusun yaşlanması sorununa yanıt olarak Çin, nüfus yapısının iyileştirillmesi amacıyla bir çiftin üçüncü çocuğa sahip olabilme politikası ve ilgili destekli önlemleri uygulamaya başladı.

Yorumlar

yorum